عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی: بنیاد حرکت در بعد اجتماعی، داشتن امکانات و تسهیلات در دانشگاه هاست

۱۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۱ کد : ۱۲۸۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۷
دکترلیلا فلاحتی عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به تجربه خود در دانشگاه پوترا مالزی گفت: اگر در بعد اجتماعی و آموزشی بخواهد حرکتی انجام شود، بنیاد آن بر اساس تغییر و داشتن در ...
دکترلیلا فلاحتی عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به تجربه خود در دانشگاه پوترا مالزی گفت: اگر در بعد اجتماعی و آموزشی بخواهد حرکتی انجام شود، بنیاد آن بر اساس تغییر و داشتن در امکانات و تسهیلات دانشگاه هاست.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر فلاحتی در نشست سوم از سلسله جلسه های « دانشگاه بین المللی»، با عنوان « زندگی دانشگاهی در دانشگاه پوترا مالزی»  افزود: بین المللی شدن آموزش عالی یکی از اهداف استراتژیک برنامه توسعه آموزش عالی مالزی در سطح جهان در سال های 2007 تا 2010 بوده است. فاز دوم این توسعه از سال 2010 آغاز شد و از 2011 تا 2015، 23 حوزه آموزش عالی شناسایی شد تا با افزایش جذب دانشجوی خارجی دانشگاه شکل بین المللی پیدا کند.
وی سهم دانشگاه های دولتی مالزی در جذب دانشجوی خارجی را بالاتر از دانشگاه های خصوصی خواند و تشریح کرد: سیاست های بین المللی شدن بر اساس منابع مالی، انسانی و ظرفیت های وجود تدوین شد و بر اساس این سیاست ها دانشگاه های دولتی تنها 5 درصد در مقطع کارشناسی می توانند دانشجوی خارجی جذب کنند و 95 درصد دانشجویان خارجی را در مقاطع تحصیلات تکمیلی جذب می کنند تا این دانشجویان نه تنها در حوزه علمی با نگارش مقاله به افزایش رتبه دانشگاهی کمک کنند بلکه در حوزه اقتصادی نیز ارزآوری داشته باشند.
دکترفلاحتی با بیان ساختار، تاریخچه و امکانات و تسهیلات دانشگاه پوترا به اهمیت کاربردی بودن پژوهش ها در این دانشگاه اشاره و بیان کرد: دانشگاه ارتباط مستمری با بخش های صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور دارد و پروژه ها را بر اساس خواست این بخش ها تعریف می کند یعنی اولویت های پژوهشی صنایع ملی را در نظر دارد. از سوی دیگر هم دانشگاه با پیمانکاران برای دادن تسهیلات به دانشجویان مشارکت می کند.
این دانش آموخته دانشگاه پوترا با اشاره به ساختار فیزیکی دانشگاه و محوطه بزرگ آن امکانات ورزشی و هنری این دانشگاه را برشمرد و گفت: شادی عنصر اصلی فرهنگ غالب بر فعالیت ها و برنامه های دانشگاه است. از آن جایی که دانشگاه دولتی و اسلامی است، قوانین و شرایطی مانند ارائه غذای اسلامی، داشتن نمازخانه و مسجد بر آن حاکم است.
گفتنی است سلسله نشست های «دانشگاه بین المللی» از برنامه های پژوهشی جاری پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی است که پیش از این دو نشست نیز با عنوان « تجربه دانشکده مطالعات جهان و افق پیش رو» و «تکنولوژی های نوین آموزشی و ارتباطی در دانشگاه های بین المللی» برگزار شده است.

( ۳ )