عدم آلودگی محیط زیست از جمله مزایای پیل سوختی است

۱۹ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۶ کد : ۱۲۸۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۰
دکتر محسن شاکری عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در مراسم دهه فجر به ارائه مطالبی در خصوص پیل سوختی پرداخت.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر شاکری گفت: عمده فعالیت...
دکتر محسن شاکری عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در مراسم دهه فجر به ارائه مطالبی در خصوص پیل سوختی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر شاکری گفت: عمده فعالیت های ما در زمینه پیل سوختی است. پیل سوختی یک مولد انرژی است که از طریق فرایند الکتروشیمیایی انرژی الکتریکی تولید می کند.
وی از جمله مزایای پیل سوختی را راندمان عملکردی بالاتر، عدم آلودگی و عدم نیاز به سیستم انتقال قدرت عنوان کرد و اظهار داشت: تحقیقات در این زمینه از سال 79 تا 85 طول کشید و آغاز به کار در زمینه پیل سوختی در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل از سال 1385 می باشد.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک با بیان این که معمولا راندمان های پیل سوختی 60 الی 70 درصد است افزود: آغاز کار ما در دانشگاه با سیستم پیل سوختی متانولی برای سامانه های هوایی بود،  اما با توجه به این که با دو مشکل عمده از جمله عمر پایین سیستم و وزن بالای سیستم های جانبی روبرو شدیم زمینه فعالیت مان را به سیستم پیل سوختی هیدروژنی تغییر دادیم و سامانه ای برای پرواز 5 ساعته با وزن 15 الی 16 کیلوگرم ساخته شد و تست های میدانی آن نیز با موفقیت انجام شد.
دکتر شاکری توسعه و گسترش ظرفیت ها، تمرکز بر فعالیت های سازمانی از جمله آموزش و پژوهش، افزایش پویایی سیستم از طریق بهره مندی از تفکر همگانی و گسترش فضای شورایی و مشارکت جمعی، عدم توجه به کد های انحرافی، ایجاد فضای رقابتی بین مراکز پژوهشی، تعیین راهبرد پژوهشی دانشگاه و برندسازی در پژوهش و تحقیقات را از جمله  شاخصه های پیشرفت و رشد یک مجموعه دانست.
 

( ۱ )