طراحی و ساخت مدل پیش جراحی بازسازی کاسه چشم در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

۳۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۷ کد : ۱۲۷۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۴۰
دکتر مهدی کشمیری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از ساخت مدل سه بعدی جمجه یک بیمار به منظور استفاده در برنامه‌ریزی یک جراحی ترمیمی توسط شرکت دانش‌بنیان صنایع نورا لایه نگار، مستقر در این شهرک خبر د...
دکتر مهدی کشمیری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از ساخت مدل سه بعدی جمجه یک بیمار به منظور استفاده در برنامه‌ریزی یک جراحی ترمیمی توسط شرکت دانش‌بنیان صنایع نورا لایه نگار، مستقر در این شهرک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کشمیری با اعلام این خبر گفت: در جراحی‌هایی که از پیچیدگی زیادی برخوردارند، وجود مدل فیزیکی از آناتومی بدن بیمار می‌تواند شرایط واقعی که جراح با آن مواجه می‌شود را شبیه‌سازی کند و به این ترتیب تیم جراحی این فرصت را خواهد یافت تا برنامه‌ریزی مناسب‌تری برای انجام عمل جراحی داشته باشد.
وی با بیان اینکه این روش برای برنامه‌ریزی جراحی ترمیمی یک بیمار با کمک دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مورد استفاده قرار گرفت، افزود: استفاده از مدل پیش جراحی علاوه بر افزایش دقت در عمل جراحی، زمان عمل را به طور چشمگیری کاهش داد.
همچنین، احمد فروزمهر مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان صنایع نورا لایه نگار با بیان اینکه فایل سی‌تی اسکن مورد استفاده جهت ساخت مدل با پروتکل خاصی تهیه می‌شود تا مناسب برای بکارگیری در نرم‌افزار باشد، افزود: بر اساس اختلاف چگالی بافت‌های مختلف، امکان تفکیک اجزای بدن و انتخاب بخش‌های مورد نظر در نرم‌افزار وجود دارد.
همچنین در این روش قابلیت ترمیم اجزا آسیب دیده با حذف بافت یا اضافه کردن آن در نرم‌افزار و شبیه‌سازی عمل با وارد کردن پروتز یا اتصالات بر روی عضو مورد نظر وجود دارد که خروجی این نرم‌افزار مناسب جهت استفاده پرینترهای سه بعدی می‌باشد.
فروزمهر ادامه داد: در مواردی بر حسب نیاز پزشک جراح، می‌توان با حذف بافت‌های غیر استخوانی، استخوان‌های عضو مورد نظر را به صورت مدل سه بعدی در نرم افزار شبیه سازی کرد و امکان محاسبه و تحلیل رفتار آن بخش از بدن را فرآهم آورد. همچنین با نظر گرفتن ملاحظات متریال و ویژگی‌های دستگاه‌های پرینتر سه بعدی مانند ضریب انقباض و انبساط حرارتی و اعمال آن بر روی مدل در نرم‌افزار، می‌توان مدل فیزیک و سه بعدی هر عضو از بدن را با دقت بالا ساخت.
وی افزود: مدل دقیق تهیه شده، امکان محاسبات هندسی دقیق پروتزهای پزشکی را فراهم می‌سازد و منجر به تشخیص ریسک‌های جراحی و به کارگیری اقدامات مناسب برای کاهش این ریسک‌ها می‌شود.