طراحی و ساخت دستگاه خودکار آرماتوربند توسط محققان پارک علم و فناوری استان فارس

۲۳ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۰:۳۸ کد : ۱۲۷۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۰۷
مهندسان جوان پارک علم و فناوری استان فارس موفق به طراحی و ساخت دستگاه خودکار آرماتوربند شدند. <br/><span id="ms-rterangepaste-start"></span>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، امید داودی مدیرعامل شرکت دانش بنیان سازنده دستگاه خودکار آرماتوربند گفت: ...
مهندسان جوان پارک علم و فناوری استان فارس موفق به طراحی و ساخت دستگاه خودکار آرماتوربند شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، امید داودی مدیرعامل شرکت دانش بنیان سازنده دستگاه خودکار آرماتوربند گفت: این دستگاه با هدف مکانیزه کردن آرماتوربندی شمع، ستون، تیر و قفسه های آرماتور پروژه های عمرانی از جمله شمع کوبی جهت مترو، راه سازی، پل سازی، ساختمان سازی بتونی، لوله سازی بتونی جهت خطوط انتقال آب و فاضلاب، ساخت ستونی برق بتونی طراحی شده است.
وی افزود: این دستگاه قادر به آرماتوربندی شمع، ستون، تیر و قفسه های آرماتور تا قطر 1.5 متر و طول استاندارد 12 متر است که به صورت سفارشی تا قطر 4 متر و طول 27 متر هم قابل ارتقاست.
داودی تصریح کرد: در این دستگاه از روش چرخش و بافت یکپارچه و مدور خاموت به دور آرماتور با استفاده از دو روش سیستم نقطه جوش مقاومتی و جوش CO2 برای ایجاد اتصالات و همچنین از جک های هیدرولیک نگهدارنده استفاده شده که در طول زمان تولید شمع از افتادگی، تنش و خمش آن جلوگیری می کند.
وی درباره مزایای دستگاه خودکار آرماتوربند گفت: بالابردن سرعت و کیفیت آرماتوربندی به دلیل اجرای روش یکپارچه و مکانیزه کردن خاموت بندی از سیستم نقطه جوش جهت ایجاد اتصالات، عدم به وجود آمدن ضایعات مصالح به دلیل یکپارچگی و پیوسته بودن آنها، افزایش استحکام میلگرد و خاموت ها در مقابل فشار و نیروهای وارده به ستون، شمع ، تیر و قفسه های آرماتور به دلیل یکپارچگی خاموت ها، تنظیم دقیق گام خاموت ها با استفاده از سیستم مکانیزه و PLC از جمله مزیت های این دستگاه به شمار می رود.
داودی ادامه داد: عدم جابجایی آرماتور و خاموت ها و تغییر حالت و شکل آنها تا پایان بتون ریزی به دلیل استفاده از سیستم نقطه جوش برای ایجاد اتصالات از دیگر مزیت های این دستگاه محسوب می شود که با رعایت ضوابط فنی و استانداردها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است و مقاومت کششی آرماتورها را نیز از بین نمی برد و این امر باعث ارتقاء کیفیت، استحکام و استاندارد و همچنین دقت بالای اجرا می شود.
به گفته وی، دستگاه خودکار آرماتوربند، توانایی آرماتوربندی با ابعاد، اندازه، اشکال و مقاطع مختلف از جمله مثلث، مربع، مستطیل، چند ضلعی و دایره را نیز دارد و می تواند از آرماتور و خاموت با سایزهای مختلف استفاده کند.
داودی با بیان اینکه سایز قابل استفاده خاموت از 6 تا 12 و آرماتور از 12 تا 32 میلیمتر است، گفت: البته به صورت سفارشی، طراحی خاموت تا سایز 16 میلیمتر هم قابل ارتقا است که این اقدام دارای محاسنی شامل افزایش سرعت اجرای پروژه ها، ارتقا کیفیت اجرا نسبت به روش سنتی دستی، کاهش هزینه برای کارفرمایان، مجریان و پیمانکاران، ایجاد و حفظ استاندارد اجرای پروزه های عمرانی، ایحاد استحکام در روش بافت و آرماتوربندی یکپارچه، صرفه جویی در استفاده از منابع مالی و نیروی انسانی و کاهش ضایعات مصالح است.
به گفته وی، شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی می توانند از دستگاه خودکار آرماتوربند در پروژه های خود استفاده کنند و تاکنون نیز شهرداری شیراز از این دستگاه در پروژه های خود بهره‌برداری کرده است.