طراحی و ساخت جاذب امواج الکترومغناطیس با بهره گیری از صفحات مقاومتی دردانشگاه صنعتی اصفهان

۲۴ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۰ کد : ۱۲۷۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۷۰۲
دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار با بهره گیری از مقاومت‌های SMD بر روی لایه‌های FR4، موفق به طراحی و ساخت ساختار نوینی از جاذب های امواج الکترومغناطیس شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علو...
دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار با بهره گیری از مقاومت‌های SMD بر روی لایه‌های FR4، موفق به طراحی و ساخت ساختار نوینی از جاذب های امواج الکترومغناطیس شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این طرح که حاصل پایان نامه کارشتاسی ارشد مهندس مجتبی بصراوی دانش آموخته مهندسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان با راهنمایی دکتر محسن مداح‌علی و دکتر ذاکرحسین فیروزه از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی برق وکامپیوتر این دانشگاه است، به تحلیل، طراحی و ساخت طرح نوینی از سطوح انتخابگر فرکانسی با بهره گیری از مقاومت‌های SMD بر روی لایه‌های FR4 می پردازد.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به کاربردهای متعدد پوشش‌های جاذب مغناطیسی، گفت: ساخت سطوحی به منظور مقابله با امواج مضر ناشی از تلفن همراه و دیگر منابع تولید امواج الکترومغناطیسی مضر برای انسان، ایزولاسیون آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در مقابل امواج نامطلوب و نیز پیشگیری در ایجاد اختلال درآزمایش ها، پوشش هواپیماها و غیره از جمله کاربردهای مهم این جاذب ها می باشد.
مهندس مجتبی بصراوی با تأکید بر اهمیت جذب امواج الکترومغناطیس در ساختارهای جاذب بعنوان بخشی از دغدغه پژوهشگران رشته مخابرات، افزود: در سال‌های اخیر، ساختارهای انتخابگر فرکانس(FSS) در طراحی جاذب‌های نازک و سبک نقش عمده‌ای را ایفا کرده اند.
وی با اشاره به مزیت این نوع جاذب ها در مقایسه با گونه‌های گذشته، تصریح کرد: بطور نمونه جاذب‌هایی که در اتاق‌های بدون پژواک آزمایش‌های الکترومغناطیسی استفاده می‌شوند، بسیار مطلوب بوده و ضریب انعکاسی بسیار ناچیزی دارند اما به دلیل حساسیت به دما و رطوبت، اغلب تنها قابلیت بهره برداری در محیط‌های بسته را دارند که به دلیل اشغال حجم زیاد و عدم امکان بهره گیری در همه محیط ها به دلیل شکل ظاهری، کاربرد آن‌ها نیز محدودتر می‌شود درصورتی که جاذب های نوین طراحی شده در این پژوهش، ضخامت و حجم ناچیزی داشته و در همه محیط‌ها قابل استفاده است.
بصراوی اضافه کرد: فناوری ساخت این جاذب های نوین، بسیار راحت و قابل دسترس بوده و برخلاف جاذب‌های دیگر نیاز به تکنولوژی پیچیده و هزینه بر نمی‌باشد.
وی با اشاره به مزایای بهره گیری از ساختارهای تناوبی FSS، افزود: حجم و وزن پایین این نوع ساختار، قابلیت بهره برداری در همه محیط ها، امکان ایجاد شرایط جذب بسیار مناسب با کاهش سطح مقطع راداری در ساختار جاذب و هزینه کم ساخت و قابل دسترس بودن مواد ساخت آن از جمله ویژگی های قابل توجه این نوع ساختارها است.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان، جاذب های FSS با صفحات مقاومتی را از مهمترین نوع این ساختار در سال های اخیر دانست و تصریح کرد: ساخت این نوع صفحات نیاز به فناوری پیچیده ای دارد که این فناوری دراختیار همه کشورها نبوده و به نوعی دسترسی به آن سخت و پرهزینه می باشد.
بصراوی اضافه کرد: در این پژوهش، تحلیل، طراحی وساخت طرح نوینی از سطوح انتخابگر فرکانسی با بهره گیری از مواد قابل دسترس و کم‌ هزینه مانند FR4 و فوم به گونه ای که روی لایه FR4 الگوی خاصی طراحی شده و مقاومت های SMD بر روی آن مونتاژ می شود، انجام شد که این صفحه در فاصله ای از صفحه مسی زمین که با فاصله فوم پرشده است، قرار گرفت.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان در پایان تصریح کرد: این ساختار جاذب امواج الکترومغناطیس ضمن طراحی و ساخت با هزینه کم و توسط مواد قابل دسترس، افت برگشتی بسیار کمی را در پهنای باندی وسیع، به وجود آورده است.