طراحی و ساخت توربین‌های هوایی توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۲ کد : ۱۲۷۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۴۷
محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت توربین های جریان محیطی برای تست قطعات توربین های گازی شدند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سید حسین موسوی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی ش...
محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت توربین های جریان محیطی برای تست قطعات توربین های گازی شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سید حسین موسوی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شریف و برگزیده هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش پژوهش‌های کاربردی گفت: از آنجایی که استفاده از موتورهای سرعت بالا و توان بالا در صنعت لازم است به همین دلیل ساخت آنها در کشور ضروری به نظر می رسد.
وی عنوان کرد: استفاده از موتور الکتریکی به دلیل قیمت بالا، وزن زیاد و قابلیت عدم اطمینان بالا در صنایع مختلف دشوار است. ما موفق شدیم با روشی آسان، ارزان قیمت، سبک تر و با قابلیت اطمینان بالاتر در صنعت، این موتورهای دور بالا را طراحی کنیم.
وی افزود: با توجه به بومی سازی دانش فنی توربین هوایی جریان محیطی، امکان طراحی و ساخت آن در اندازه های کوچک تا بسیار بزرگ امکان پذیر شده است.
به گفته موسوی، هدف از طراحی و ساخت توربین در این طرح، استفاده از آن در آزمایشگاه قطعات دوار برای توربین های گازی بوده است.
وی با بیان اینکه آزمایش قطعات دوار توربین های گازی پیش از نصب، ضروری است زیرا توربین‌های گازی قیمت بالایی دارند از همین رو می‌توان از توربین‌های جریان محیطی بومی سازی شده بهره برد، افزود: در این آزمایش ها سرعت دیسک‌های این توربین ها باید در زمان مشخص به میزانی تعیین شده برسد که برای همین منظور با داشتن مشخصات دیسک‌های مورد نظر، توربین را طوری طراحی کردیم که نیاز صنعت هوایی کشور را هم تامین کند.
موسوی با بیان اینکه توربین طراحی شده از قطعاتی ساخته شده که جزو اقلام تحریمی به شمار می رود، اظهار داشت: از این توربین می توان در دستگاه‌های بالانس با دور بالا، اکسپندرهای خطوط انتقال گاز، ابزارهای سرعت بالای دندانپزشکی استفاده کرد.
به گفته وی، تاکنون این دستگاه در ایران ساخته نشده و معمولا با قیمت بالایی وارد کشور شده است.
موسوی ادامه داد: ساخت این دستگاه از صرفه جویی ارزی بالایی برخوردار بوده به طوری که نمونه ساخته شده، کمتر از ۲۰ میلیون قیمت دارد و قیمت وارداتی آن بیش از ۴۰ میلیون تومان است.