طراحی و ساخت اولین دکل حفاری در پارک علم و فناوری خراسان

۲۵ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۲ کد : ۱۲۷۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۳
با طراحی و ساخت اولین دکل حفاری ایرانی تحت عنوان "تراولینگ بلاک" دریکی از شرکت های پارک علم و فناوری خراسان، کشور در زمینه این محصول خود کفا شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلم الهدایی رئیس پا...
با طراحی و ساخت اولین دکل حفاری ایرانی تحت عنوان "تراولینگ بلاک" دریکی از شرکت های پارک علم و فناوری خراسان، کشور در زمینه این محصول خود کفا شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: شرکت مدیریت و تدارکات ساخت توس با رسیدن به این فناوری کشور را دراین زمینه خود کفا کرد.
همچنین شرکت مدیریت و تدارکات ساخت توس با توجه به نیاز ملی کشور درسال 89 تصمیم به ساخت این دکل گرفت و توانست دراین مناقصه از بین 16 کشور خارجی برنده شود.
مدیرعامل این شرکت گفت: نقش عمده این دکل که حدود 7000متر قابلیت حفاری دارد کاهش بار برروی دکل های حفاری ی باشد.
وی افزود: قیمت جهانی این دکل در دنیا 146هزار دلار است وکشورهای اصلی که این محصول را تولید می کنند امریکا، چین و آلمان هستند.
دکترعلم الهدایی با تشکر از معاونت علمی و حمایت های آنها گفت: پارک خراسان در زمان های لازم توانسته است به کمک صنعت نفت و پتروشیمی برسد وحمایت های بیشتری را با توجه به ظرفیت های بالفعل و بالقوه  که در زمینه انرژی دارد، از سوی معاونت علمی می طلبد .
وی افزود: شرکت های پارک خراسان با انگیزه بالا و توقع پایین توانسته اند در دوران تحریم کمک های شایان ذکری برای کشورداشته باشند که ازجمله می توان به همکاری با شهرداری مشهد در زمینه پسماند، مترو وچندین پروؤه دیگر اشاره کرد.
رئیس پارک خراسان همچنین بیان کرد: شرکت های پارک خراسان در حوزه انرژی عملکرد قابل ملاحظه ای داشته اند و انواع پمپ های کمپرسور با فشار بالاو شیرآلات خاص حوزه صنعت نفت و گاز را طراحی و تولید کرده اند.
وطن خواه معاونت انرژی مرکز همکاری های علمی و فناوری ریاست جمهوری که دراین جلسه حضورداشت به اهمیت این دکل ها نیز اشاره کرد: این دکل تجهیزی حیاتی در حفاری است و هزینه خرید آن قابل توجه می باشد.
وی افزود: ما در زمینه توسعه درون زای فناوری، در توسعه داخلی، انتقال تکنولوژی ، کمک به انتقال دانش فنی و بخش های دیگر مرتبط با این زمینه ها فعالیت می کنیم، در بخش معاونت نیز پتانسیل خوبی برای همکاری با استان ها وجود دارد و یکی از اولویت های امسال که اقدام و عمل است بحث مدیریت و پسماند زباله است .