طراحی و دوخت روپوش مضجع شریف حضرت معصومه(س) توسط دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۴ کد : ۱۲۷۴۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۶
مراسم رونمایی از روپوش مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه(س) باحضور جمعی از علما، استادان حوزه و دانشگاه و نمایندگان مراجع اعظام تقلید، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور و معاون سیاسی امنیتی استانداری قم در سا...
طراحی و دوخت روپوش مضجع شریف حضرت معصومه(س) توسط دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای
مراسم رونمایی از روپوش مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه(س) باحضور جمعی از علما، استادان حوزه و دانشگاه و نمایندگان مراجع اعظام تقلید، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور و معاون سیاسی امنیتی استانداری قم در سالن همایش های امام خامنه ای حرم مطهر برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ناهید قائم مقام فراهانی رئیس دانشکده فنی و حرفه ای دختران قم دراین مراسم معنوی درسخنانی گفت: دوخت این پوشش با هنرمندی مرضیه عبایی یکی از فارغ التحصیلان طراحی و دوخت این آموزشکده درسال 1392 آغاز شد.
وی افزود: پس از انجام بخشی از این پروژه، ادامه کار به آموزشکده فنی و حرفه ای دختران قم انتقال یافت و این اثر هنری با حمایت دانشگاه فنی و حرفه ای و باحضور جمعی از فارغ التحصیلان و کارآموزان آموزشکده به اتمام رسید.
حجت الاسلام صفر فلاحی معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز دراین مراسم ضمن قدردانی از همت و تلاش کارآموزان فنی و حرفه ای در دوخت این روپوش، خاطرنشان کرد: این هنرمندان با ابراز عشق و علاقه به خاندان عصمت و طهارت(ع)، برقراری تعامل و ارتباط میان دانشگاه و آستان های مقدسه را به خوبی به منصه ظهور رساندند.
روپوش مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه(س) در ابعاد 328 در 165 در 85 سانتیمتر طراحی شده و از 20 قطعه پارچه مخمل مشکی و پنج قطعه پارچه مخمل سبز رنگ و پنج قطعه پارچه ساتن مشکی تشکیل شده است.
همچنین شن دوزی، پیچ دوزی، توپردوزی، ساقه دوزی، مروارید دوزی و قیطون دوزی از انواع دوخت به کار رفته دراین اثر هنری بوده و با خط نسخ در قسمت روی پوشش نام دوازده امام(ع) و در دو قسمت پهلو و قسمت های بالای سر و پایین پا عناوین «السلام علیک یا فاطمه المعصومه»، «بسم الله الرحمن الرحیم» و «اللهم صل علی محمد و آل محمد» نوشته شده است.
نوع سنگ های به کار رفته در روپوش مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه(س) از انواع فیروزه نیشابور، عقیق خراسان و یمن، دُر نجف و یاقوت می باشد و در قسمت روی پوشش از نقوش گل مرغ  و ترنج استفاده شده و نقوش طراحی شده در پارچه مخمل مشکی حاشیه ترنج است.