برگزاری مراسم گرامی داشت بیست و هفتمین سالروز ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه مازندران

۱۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۴ کد : ۱۲۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۸
مراسم بیست و هفتمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) در دانشگاه مازندران با حضور جمعی از دانشگاهیان در مسجد امام جعفر صادق(ع) پردیس این دانشگاه برگزار شد.    به گزارش روابط عمومی وزا...
 برگزاری مراسم گرامی داشت بیست و هفتمین سالروز ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه مازندران
مراسم بیست و هفتمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) در دانشگاه مازندران با حضور جمعی از دانشگاهیان در مسجد امام جعفر صادق(ع) پردیس این دانشگاه برگزار شد.
    به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم که با مداحی و قرائت فاتحه همراه بود، دکتر محمود دیانی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران در سخنانی با اشاره به آیه ای از کلام خدا گفت: راز محبوبیت حضرت امام(ره) را اگر از قرآن کریم جویا شویم، بسیار شفاف و واضح است و آن عبارت از ایمان و عمل صالح است که موجب می شود تا خدا محبت چنین انسان هایی را در دل مردم قرار دهد.
   دکتر دیانی سپس با اشاره به فرمایش امام صادق(ع) که می فرماید:"کسی که برای خدا باشد، خدا برای اوست و امکانات لازم را برای او فراهم می کند"، افزود: یکی از امکانات مهمی که مصلحان الهی باید داشته باشند، تفوذ کلام است و این مهم مبتنی بر این است که می بایست محبوب قلب ها بوده و اقتدار داشته باشند. اقتداری که خدای متعال به آنها عطا می کند و این همان اتفاقی است که برای امام خمینی(ره) افتاده است.
   معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنانش با اذعان به این مطلب که صحبت کردن از مردی به بزرگی و بلندای مرتبه امام و به عمق و ژرفای تاثیرگذاری اندیشه و عمل ایشان به این راحتی نیست، خاطرنشان کرد: دلیل تاثیرگذاری همه جانبه حضرت امام(ره) و انقلابی که توسط ایشان انجام گرفت این است که امام(ره) یک انسان فرهنگی بود که سر و کارش با فرهنگ بود و اشکالی هم که او دید و موجب شد که حرکت و انقلاب بزرگ سال 57 را ایجاد کرده و مدیریت کند نیز مباحث فرهنگی بود.
       دبیر شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران، مهم ترین دغدغه و نگرانی حضرت امام(ره) در قبل و در اوج انقلاب و پس از آن را فاصله گرفتن جامعه اسلامی از فرهنگ اسلامی عنوان کرد و افزود: این حالت برای ما بسیار آشناست. همان حسی است که به حضرت سیدالشهدا(ع) دست داد و در اصل دغدغه های حضرت نیز همین بوده است.
    حجت الاسلام دیانی بازنگری و بازگشت به نظریه صحیح در نظرکردن به انسان و مقام انسان و بویژه انسان مومن و هم وطن را یکی از شاخص های فرهنگی حضرت امام(ره) معرفی کرد و گفت: امام(ره) دید که انسان در ایران لگدمال می شود و جایگاه بلندش را از دست داده است و حقوق و کرامت وی از دست رفته است و امام کسی نبود که در مقابل این انحراف سکوت کند.
  معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران به شاخص دوم حضرت امام(ره) اشاره کرد و افزود: این امام(ره) بود که امام حسین(ع) را وارد فقه ما کرد و یکی از کارهای فرهنگی که امام(ره) به درستی انجام داد و موجب شد تا انقلاب جاویدان ایشان در میان آحاد مردم تاثیر بگذارد این بود که در فقه امام خمینی(ره)، حرکت امام حسین(ع) دارای توجیه کامل فقهی است و ماموریتی خصوصی نیست که فقط شایسته تکریم باشد بلکه قابلیت اقتدا و الگوگیری دارد. 
       دکتر دیانی فرهنگ شهادت را سوای فرهنگ جنگ طلبی و خصومت گری عنوان کرد و با اشاره به برخی تفسیرهای ناروا و غیر واقعی از فرهنگ شهادت گفت: فرهنگ شهادت فرهنگ فاخری است که تمام عزت و عظمت ما در آن است.
   حجت الاسلام دیانی در پایان سخنانش با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره امام(ره) که" این انقلاب بدون نام امام در هیچ جای جهان شناخته شده نیست"، امام(ره) را مظهر وحدت معرفی کرد و خاطرنشان کرد: ما هر بار می بایست خودمان، رفتارمان و اندیشه مان را به امام(ره) و سیره ی ایشان عرضه کنیم. امام(ره) تا لحظات پایان عمر باعظمتش، منادی وحدت بود و در عین حال تنوع و تکثر سیاسی را کاملا به رسمیت می شناخت. اکنون همه ما چه مسئولیت داشته باشیم و چه نداشته باشیم ، نباید فکر کنیم که همه به لحاظ سیاسی باید مثل ما فکر کنند. اگر اینگونه فکر و عمل کنیم در همه شئون خود و از جمله امور دانشگاه موفق می شویم.