شناسایی 78 گونه جدید حشره از یک خانواده دوبال برای ایران و جهان توسط پژوهشگر دانشگاه تبریز

۱۵ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۲ کد : ۱۲۶۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۱
برای اولین بار توسط پژوهشگر دانشگاه تبریز، از یک خانواده دوبال، 48 گونه برای ایران و 30 گونه برای دنیا شناسایی شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، فرزانه کازرانی، پژوهشگر در این ارتباط با ...
شناسایی 78 گونه جدید حشره از یک خانواده دوبال برای ایران و جهان توسط پژوهشگر دانشگاه تبریز
برای اولین بار توسط پژوهشگر  دانشگاه تبریز،  از یک خانواده دوبال، 48 گونه برای ایران و 30 گونه برای دنیا شناسایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، فرزانه کازرانی، پژوهشگر در این ارتباط با بیان اینکه این نتایج در قالب رساله دکترا تحت عنوان« تاکسونومی و تنوع گونه ای نمونه های صحرایی و کلکسیونی دوبالان خانواده Dolichopodidae در بخشی از استان های شمال و شمال غربی کشور»، به دست آمده است، تصریح کرد: در این مطالعه در مجموع 110 گونه متعلق به 24 جنس و 8 زیرخانواده، از خانواده Dolichopodidae جمع آوری و شناسایی شدند، که در بین آنها 48 گونه برای ایران و 30 گونه برای فون دنیا جدید است.
وی افزود: اهمیت این حشرات به عنوان دشمنان طبیعی و عوامل کنترل بیولژیک آفات به خصوص در جنگل ها بر علیه حشرات چوبخوار بوده و شناسایی آنها می تواند به کاربردی کردن این عوامل بالقوه کمک شایانی کند.
کازرانی با بیان اینکه جنگل های شمال ایران در حاشیه جنوبی دریای خزر و همچنین جنگل‌های ارسباران واقع در شمال غربی کشور، به علت برخورداری از وضعیت اقلیمی خاص و گونه های نادر گیاهی و جانوری از ارزش و اهمیت بالایی برخوردارند، افزود: حفاظت از جنگل ها امر بسیار مهمی است، که باید به آن توجه بیشتری کرد، با بررسی فون گیاهان و جانوران در این اکوسیستم ها می توان گام های موثری در جهت حفظ و حمایت از این جنگل ها برداشت. در این راستا مگس های Dolichopodidae می توانند، نقش موثر و به سزایی به عنوان عامل کنترل بیولژیک آفات در جنگل ها ایفا کنند.
همچنین از این تحقیق تاکنون تعداد 4 مقاله در مجلات JCR و 6 مقاله در مجلات ISI معتبر به چاپ رسیده است.
گفتنی است  این رساله دکترا با راهنمایی دکتر صمد خاقانی نیا دانشیار گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه تبریز و مشاوره دکتر علی اصغر طالبی کهدویی دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و دکتر مارک پالت از موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور بلژیک به سرانجام رسیده است و داوران این رساله را نیز دکتر کریم حداد ایرانی نژاد و دکتر رضا فرشباف پورآباد، از اساتید گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه تبریز و دکتر شهاب منتظری، دانشیار موسسه گیاه پزشکی کشور بر عهده داشتند.