شروع عملیات اجرایی مرکز فناوری و مدیریت رصدی پژوهشکده رصدخانه ملی در دانشگاه کاشان

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۱ کد : ۱۲۵۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۳۱
کلنگ احداث مرکز فناوری و مدیریت رصدی پژوهشکده رصدخانه ملی با حضور دکتر لاریجانی مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در محل پژوهشکده اسانس‌‌های طبیعی دانشگاه کاشان شهر قمصر به زمین زده شد. به گزارش رو...
کلنگ احداث مرکز فناوری و مدیریت رصدی پژوهشکده رصدخانه ملی  با حضور دکتر لاریجانی مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در محل پژوهشکده اسانس‌‌های طبیعی دانشگاه کاشان شهر قمصر به زمین زده شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان یکی از رسالت‌های  این دانشگاه را بین‌المللی کردن و ارتقای این دانشگاه در ردیف پنج دانشگاه برتر کشور ذکر کرد و گفت: یکی از شاخص‌های بین المللی کردن دانشگاه ارتباطات علمی و پژوهشی با دیگر کشور هاست.
دکتر زراعت ضمن تاکید بر پژوهش‌های تقاضا محور اظهار داشت: ایجاد رصدخانه ملی  فرصتی مناسب برای تحقیقات علمی و پژوهشی محققان و ارتباطات بین‌المللی است.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به ایجاد این رصدخانه، مرکزی برای انجام کارهای تحقیقاتی محققان لازم بود که دانشگاه کاشان مرکز فناوری و مدیریت رصد پژوهشکده رصدخانه ملی را در پژوهشکده اسانس‌های طبیعی با همکاری پروفسور منصوری در دستور کار خود قرار داد و امروز شاهد کلنگ‌زنی از این پروژه هستیم.
رئیس دانشگاه کاشان گفت: این پژوهشکده در دو فاز در زمینی با مساحت هفت هزار مترمربع و  زیر‌بنای 3000 متر مربع  با اعتباری افزون بر 35 میلیارد ریال به مدت 30 ماه ساخته می شود.
دکتر زراعت با اشاره به اینکه  دانشگاهها در افق 1404 باید از وضعیت آموزشی خارج و رسالت پژوهشی را ادامه دهند و پژوهش های دانش محور جایگزین سیستم فعلی شود اظهار داشت: بر این اساس درصدد هستیم که دانشگاه را به اندیشگاه تبدیل کنیم.
در ادامه دکتر رضا منصوری مدیر طرح رصدخانه ملی، ایجاد این مرکز را گامی در راستای توسعه علمی و پژوهشی و ارتباطات بین‌المللی دانست و گفت: امید است با احداث این مرکز پژوهشی که در نزدیکی رصدخانه ملی تاسیس می‌شود نخستین بار به مرکز دانشگاهی بین‌المللی تبدیل شود.
وی به تحولات علمی ایران در مدت 35 سال انقلاب اشاره کرد و افزود: طرح ملی رصدخانه به منظور ایجاد زمینه‌های مناسب برای جذب دانشمندان و پژوهشگران ایرانی و نشر و ترویج یافته‌های علمی تاسیس شده است.
دکتر منصوری اظهار داشت: مرکز پژوهشی اندیشگاه نیز که امروز رونمایی می‌شود به عنوان مرکز علمی و فناوری خواهد بود که امید است با همکاری مسئولان و مردم، توانایی‌های بالقوه به بالفعل تبدیل شود.
گفتنی است در این مراسم همچنین از  اندیشگاه دانشگاه کاشان نیز رونمایی شد.