شرکت کنندگان در کارگاه و نمایشگاه بین‌المللی نمک‌زدایی از آب‌های شوراز پیشرفت های علمی ایران اظهارشگفتی کردند

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۴ کد : ۱۲۵۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۸۸
شرکت‌کنندگان در دومین کنگره، کارگاه و نمایشگاه بین‌المللی نمک‌زدایی از آب‌های شور، با ابراز تعجب از پیشرفت‌های علمی دانشجویان و اساتید ایرانی این تحقیقات را هم‌پایه تحقیقات در کشورهای غربی دانستند. &...
شرکت کنندگان در کارگاه و نمایشگاه بین‌المللی نمک‌زدایی از آب‌های شوراز پیشرفت های علمی ایران اظهارشگفتی کردند
شرکت‌کنندگان در دومین کنگره، کارگاه و نمایشگاه بین‌المللی نمک‌زدایی از آب‌های شور، با ابراز تعجب از پیشرفت‌های علمی دانشجویان و اساتید ایرانی این تحقیقات را هم‌پایه تحقیقات در کشورهای غربی دانستند.
 به گزارش روابط عمومی ,وزارت علوم، دکتر محمد سروار جهان، مدیر ارشد بخش علوم، تحقیقات کاغذ و خمیر کاغذ آزمایشگاه BCSIR کشور بنگلادش در پاسخ به این پرسش که نقش این‌گونه همایش‌ها را در سطح دنیا چگونه می‌بیند گفت: این‌گونه همایش‌ها در تبادل تجارب، ‌ایده‌ها و نگرش‌های محققین کشورهای مختلف دنیا نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.
وی افزود: قبل از شرکت دراین همایش من هیچ ایده‌ای در مورد تحقیقات درخصوص نمک‌زدایی در ایران نداشتم ولی در این همایش متوجه شدم که دانشجویان ایرانی تحقیقاتی پیشرفته درخصوص نمک‌زدایی انجام داده‌اند که در سطح کشورهای غربی می‌باشد و حتی مقاله‌های علمی آن‌ها دارای محتوایی ارزشمند و نکات علمی قابل توجهی بود.
وی نظر خود درباره ایران را این‌گونه ابراز کرد: اولین باری است که به ایران سفر کرده‌ام. من شیفته فرهنگ بسیار غنی ایرانی هستم و حتی با دیدن نقش و نگارهای موجود در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران می‌توان به قدمت معماری ایرانی پی برد.
وی اظهار داشت: من قبلاً تصور می‌کردم که خانم‌های ایرانی در بخش علمی و اجرایی فعالیت نمی‌کنند ولی در این کنفرانس متوجه شدم که خانم‌های ایرانی بسیار باهوش و بسیار فعال هستند.
دکترمحمد سروار جهان، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران را مرکزی بسیار مهم از نظر امکانات تحقیقاتی دانست و افزود: سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران سازمان علمی  بسیار مهم با امکانات تحقیقاتی گسترده است و همایش‌های بین‌المللی بسیاری در زمینه‌های مختلف علمی برگزار می‌کند که این امر در تبادل اطلاعات و تجارب بین‌المللی نقش مهمی را ایفا میکند.
وی با اشاره به  برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در این سازمان گفت: فعالیت علمی دانشجویان با استعداد ایرانی در زمینه‌های مختلف یکی از کارهای بسیار مهم و با ارزش سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران است و من شنیده‌ام که ایران حتی دوره پسادکتری برای محققین خارجی را با همکاری آکادمی بین‌المللی TWAS برگزار می‌کند که این امر فرصتی ارزنده برای تبادل اطلاعات بین محققین ایرانی وخارجی است و این قابل تحسین می‌باشد.
دکتر محمد ابوحسنا یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این کنگره ضمن معرفی خود درخصوص نقش این‌گونه همایش‌ها در سطح دنیا اظهار داشت: من عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فناوری شاه جلالا،  دانشکده شیمی کشور بنگلادش هستم و به نظر من این نوع همایش‌ها می‌تواند سبب تبادل اطلاعات و دیدگاه‌های محققین کشورهای مختلف شود چراکه در کشورهای مختلف مشکلات متفاوتی درخصوص  نمک‌زدایی آب وجود دارد و در کشورهایی مثل ایران آب‌های جاری دچار خشکی شده‌اند و نمک‌زدایی و فناوری‌های مربوط به آن استفاده کاربردی دارد.
وی افزود: درکشور بنگلادش مشکل کمبود آب وجود ندارد ولی آب‌های موجود سمی می‌باشند و این سم‌ها از طریق کشاورزی و یا صنایع پوشاک که رنگ‌های ناشی از آن وارد آب می‌شوند سبب سمی شدن آب‌های بنگلادش شده‌است در نتیجه نمک‌زدایی از آب در بنگلادش می‌تواند سمی بودن آب را نیز از بین ببرد و کاربردی متفاوت با آنچه در کشور ایران وجود دارد می‌تواند داشته باشد.
دکترابوحسنا افزود: با برگزاری این همایش‌ها محققین می‌توانند از معضلات و مشکلات کشورهای مختلف در ارتباط با آب و نمک‌زدایی از آن مطلع شوند و اطلاعات خود را مبادله و با یکدیگر  هم‌فکری کنند.
وی این همایش را بسیار عالی ارزیابی کرد و اظهار داشت: این همایش در سطح بسیار عالی برگزار شده و من قبلا راجع به دانشجویان ایرانی اینطور فکر نمی‌کردم و تصور من این بود که ایرانی‌ها فقط از تکنولوژی‌های کشورهای پیشرفته استفاده می‌کنند ولیکن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران متوجه شدم که دانشجویان ایرانی بسیار با استعداد هستند و خودشان ابداعات بسیار جالبی درخصوص تکنولوژی‌های نمک‌زدایی انجام داده‌اند.
وی نظر خود را در مورد ایران اینگونه بیان داشت: ایران کشوری با طبیعتی بسیار زیباست و کشور بنگلادش و ایران از نظر فرهنگی مشترکات فراوانی دارند و من اولین بار است که به ایران سفر کرده‌ام.
دکتر محمد ابوحسنا، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران را  سازمانی علمی با فعالیت‌های گسترده و پیشرفته دانست و گفت: البته این فعالیت‌ها و تبادل اطلاعات باید از طریق همکاری‌های بین‌المللی افزایش پیدا کند ولی تحریم‌ها باعث شده‌اند که محققان خارجی و ایرانی نتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات کنند.