شتابگر ملی، کشور را به قطب دانش و فناوری خاورمیانه تبدیل می کند

۲۳ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۶ کد : ۱۲۵۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۲
<div dir="None">دکتر محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی با اشاره به اجرای طرح شتابگر ملی چشمه نور در قزوین، گفت: راه اندازی این شتابگر در قزوین می تواند کشور را به قطب دانش و فناوری خاورمیانه تبدیل کند.</div> <span id="ms-rterangepaste-start"></span>...
شتابگر ملی، کشور را به قطب دانش و فناوری خاورمیانه تبدیل می کند
دکتر محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی با اشاره به اجرای طرح شتابگر ملی چشمه نور در قزوین، گفت: راه اندازی این شتابگر در قزوین می تواند کشور را به قطب دانش و فناوری خاورمیانه تبدیل کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر لاریجانی در شورای اداری استان قزوین با اعلام این خبر اظهار داشت : شتابگر ملی چشمه نور که هم اکنون در قزوین درحال اجرا است، یکی از بزرگترین طرح های علمی کشور و خاورمیانه به شمار می رود.
وی این طرح بزرگ را یک برکت علمی برای کشور خواند و تصریح کرد: طرح شتابگر ملی ایران پس از تکمیل، می تواند زمینه فعالیت شش تا هفت هزار دانشمندان را فراهم کند.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه در این طرح، تشعشعات مختلف هسته ای که دارای کاربردهای علمی فراوان می باشند برای انجام طرح های تحقیقاتی و علمی و اکتشافات در حوزه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، اظهارکرد: این طرح یک آزمایشگاه بزرگ علمی محسوب می شود.
رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی از نیروی انسانی عالم، دانشمند و متخصص به عنوان یکی از مهم ترین مزیت های طرح شتابگر ملی نام برد و گفت: در پی این هستیم تا با استفاده از ظرفیت دانشگاه های کشور بویژه دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین نیروی انسانی این طرح بزرگ علمی را تامین کنیم.
وی در خصوص هزینه های اجرای این طرح بزرگ علمی گفت: اجرای این طرح نیازمند صرف 7تا 8 هزار میلیارد ریال می باشد که ساخت آن در یک بازه زمانی 10 ساله مورد طراحی قرار گرفته و هم اکنون ساخت لوازم آن آغاز شده است.
دکتر لاریجانی با اشاره به کاربرد طرح شتابگر ملی در حوزه های مختلف علمی از جمله پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، داروسازی و کشاورزی گفت: اهمیت ایجاد این آزمایشگاه بزرگ به منظور توسعه علمی کشور بر کسی پوشیده نیست، امروز دانشمندان ایرانی برای دستیابی به سطوح بالاتری از دانش و توسعه علمی باید با علم واقع آشنا شوند و از حوزه کتابخوانی فراتر بروند.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود بصیرت را لازمه پیشرفت کشور دانست و افزود: بصیرت سیاسی یکی از شقوق بصیرت می باشد که به معنای داشتن دیدگاه واقع بینانه از وضعیت موجود و شناخت وظیفه و عمل به موقع و به اندازه آن است.
وی شعار اعتدال دولت تدبیر و امید را شعاری بجا و مناسب دانست که باید درست فهمیده شود و گفت: در مکتب اهل بیت (ع) به موضوع اعتدال در کارها توجه شده است .
دکتر لاریجانی انقلاب اسلامی را به عنوان یک تجربه عظیم که موجب ایجاد و شکل گیری نظام سیاسی - مدنی براساس عقلانیت اسلامی شد ،مهم ترین دستاورد کشور یاد کرد و گفت: کارگزاران این نظام باید انقلاب را به عنوان شاخص و مرجعی برای تشخیص و انجام وظایف خود انتخاب کنند.
وی با اشاره به ادعاهای غرب و امریکا در خصوص اراده ایران برای ساخت بمب اتمی، گفت: ایران در پی ساخت بمب اتمی نیست، چرا که این کار بنا به فتوای رهبر معظم انقلاب و ولی امر مسلمین، خلاف شرع است.
دکترلاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری همگانی با دولت برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا اقتصاد خود را مقاوم کنیم.
وی در خاتمه اقتصاد مقاومتی را بر خلاف اقتصاد غیرمقاومتی به دنبال کسب سود و مصرف گرایی ندانست و گفت: این نوع اقتصاد به دنبال تولید و پیشبرد راهکاری است که مقاومت یک جامعه را بالا ببرد و در جامعه برای رسیدن به اهداف هم افزایی ایجاد کند.