سیزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران در دانشگاه تبریزبرگزار شد

۲۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۵ کد : ۱۲۵۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۳
سیزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران در دانشگاه تبریز، با محوریت انتقال بین حوضه ای آب برای احیای دریاچه ارومیه در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد مقدم واحد مع...
سیزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران در دانشگاه تبریزبرگزار شد
سیزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران در دانشگاه تبریز، با محوریت انتقال بین حوضه ای آب برای احیای دریاچه ارومیه در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد مقدم واحد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در این کنفرانس با تاکید بر اینکه در حال حاضر به علت گرم شدن هوا، خشکسالی و عدم مدیریت منابع آب، وضعیت آب در کره زمین به مخاطره افتاده است، اظهار داشت: با این وضعیت پیش آمده، به نظر می رسد در آینده نزدیک مسئله آب به مهم ترین چالش کشورها تبدیل شود.
وی افزود: با برنامه ریزی و ساستگذاری درست، اصلاح شیوه کشت و ژنتیک گیاهان و استفاده از شیوه های نوین آبیاری، می توان گام های موثری برای حفظ و احیای منابع آب برداشت.
دکتر مقدم واحد فرهنگ سازی در خصوص مصرف آب و مدیریت صحیح منابع آب در سطح کشور را ضروری بیان کرد و گفت: وسایل ارتباط جمعی و به ویژه رسانه ملی در کنار سایر ارگان ها و سازمان ها می توانند کمک شایانی به این بخش داشته باشند.
معاون پژوهشی دانشگاه تبریز در مورد احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: مشارکت همگانی برای احیای این دریاچه ضروری بوده و در این زمینه نیز ستادی در این دانشگاه تشکیل شده و متخصصان این دانشگاه با تمام توان آماده همکاری در این خصوص هستند.
دکتر مسعود منتظری نمین رئیس انجمن هیدرولیک ایران نیز در این کنفرانس با اشاره به فعالیت این انجمن گفت: از بدو تاسیس تا به امروز، این انجمن وابسته به هیچ ارگان، سازمان و وزارتخانه ای نبوده و همه فعالیت های این مجموعه به صورت مستقل بوده است.
وی افزود: انجمن هیدرولیک ایران، برای ادامه هر چه بهتر فعالیت های خویش، نیازمند حمایت های بیشتر مسئولان و مدیران حوزه های مختلف است.
دکتر علی حسین زاده دلیر دبیر سیزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران نیز در این آیین گفت: 620 مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده بود که از این تعداد 540 مقاله برای داروی انتخاب شد و در طول دو روز برگزاری این کنفرانس، 94 مقاله به صورت شفاهی و 129 مقاله نیز به صورت پوستر ارائه خواهد شد.
 وی، ارائه آخرین دستاوردها در زمینه مهندسی هیدرولیک، رفع نیازهای صنعت آب کشور، توجه به شاخص‌های توسعه پایدار، بررسی و رفع مسائل محیط زیست، را از جمله اهداف این کنفرانس بیان کرد و افزود: در حقیقت هدف برگزارکنندگان این کنفرانس، تلاش در راستای افزایش کیفیت و کاربردی نمودن نتایج تحقیقاتی است که از سوی اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان و سایر پژوهشگران علاقه‌مند از سراسر کشور، در اختیار کنفرانس قرار داده اند.
دکتر حسین زاده دلیر تصریح کرد: کاهش سطح آب دریاچه ارومیه و به دنبال آن مشکلات زیست محیطی ایجاد شده باعث شد تا موضوع اصلی سیزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران و محوریت آن انتقال بین حوضه‌ای آب برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته شود.
عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز یادآور شد: انتظار می‌رود، پژوهشگران، محققان، اساتید و دانشجویان با ارائه نظرات و تحقیقات خود در خصوص روش‌های افزایش حجم آب دریاچه ارومیه و برنامه‌ریزی‌های آتی جهت حفاظت از این نعمت خدادادی، باعث احیای مجدد دریاچه ارومیه و رونق گردشگری در منطقه شوند.
به گفته وی، از دیگر محورهای اصلی این کنفرانس شامل آب‌های زیرزمینی و محیط زیست، هیدرولیک محیط‌های متخلخل، انتقال آلودگی در آب‌های زیرزمینی، هیدرولیک زیست محیطی، سازه‌های هیدرولیکی، ضوابط و استانداردهای ملی صنعت آب، تجهیزات و روش‌های اندازه‌گیری در هیدرولیک، مهندسی رودخانه، هیدرولیک دریا و سواحل، هیدرولیک محاسباتی و هیدروانفورماتیک می‌باشند.
دکتر حسین زاده دلیر تصریح کرد: برگزاری چهار کارگاه تخصصی و گشایش یک نمایشگاه با محوریت مهندسی و صنایع آب از دیگر برنامه های جنبی این کنفرانس می باشد.
همچنین در آیین افتتاحیه این کنفرانس، دکتر وحید چگینی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در خصوص مدل سازی اقیانوس و دریا، طرح های در دست اجرا و فعالیت های این پژوهشگاه، دکتر احمد فاخری فرد عضو کمیته راهبردی احیای دریاچه ارومیه، در مورد معرفی و احیای دریاچه ارومیه و برخی مصوبات آن، خشکیدگی دریاچه ارومیه و اثر تغییر اقلیم یا عوامل انسانی و لزوم انتقال حوزه به حوزه، صادق نجفی شهردار تبریز در زمینه لزوم احیای دریاچه ارومیه و دکتر حیدر علی کشکولی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان استاد پیشکسوت رشته مهندسی آب در خصوص مسائل آب کشور سخنرانی کنند.
گفتنی است سیزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران از سوی گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز و با همکاری انجمن هیدرولیک ایران در دانشگاه تبریز برگزار شد.