سی و ششمین نشست کارگروه هویت و همبستگی ملی در دانشگاه هرمزگان

۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۸ کد : ۱۲۴۹۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۵۱
سی و ششمین کارگروه هویت و همبستگی ملی با حضور دکتر فریدون رحیم زاده مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی، معاونان فرهنگی و اجتماعی 28 دانشگاه کشور عضو این کارگروه و جمعی از مدیران اس...
سی و ششمین کارگروه هویت و همبستگی ملی با حضور دکتر فریدون رحیم زاده مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی، معاونان فرهنگی و اجتماعی 28 دانشگاه کشور عضو این کارگروه و جمعی از مدیران استانی به میزبانی دانشگاه هرمزگان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در آیین افتتاحیه این کار گروه دکتر رحیم زاده، مدیر کل دفتر سیاست گذاری وزارت علوم نیز گفت : دانشگاه ها در تحلیل بی طرفانه در زمینه هویت و همبستگی اقوام و مذهب میتوانند با دولت و نظام مشارکت داشته باشند.
دکتررحیم زاده افزود : دانشگاه ها با برخورداری از ظرفیت های علمی و نخبگان به عنوان اتاق فکر جامعه میتوانند مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی را شناسایی و تحلیل کنند و نتایج آن را برای استفاده به جامعه اعلام کنند .
وی با اشاره به تنوع اقوام و قومیت ها در کشور افزود : تنوع زبانی یک فرصت برای جامعه است و با هم افزایی ظرفیت های قومی - زبانی می توان در توسعه کشور گام برداشت.
دکتر رحیم زاده افزود :باید هویت و همبستگی ملی قوم ها و مذهب ها، مسائل سیاسی داخل و خارج کشور و شرایط جهانی در زمینه های کرسی های آزاد اندیشی، انتخابات به طور تخصصی و علمی در دانشگاه ها مطرح شود.
وی بیان داشت: دانشگاه ها همچنین وظیفه دارند جدا از مسائل آموزشی و تکنیکی با برخورداری از ظرفیت های علمی و نخبگان به عنوان اتاق فکر جامعه، مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی را شناسایی کنند و به چالش بکشند.
سپس دکتر علی اکبر شیخی رئیس دانشگاه هرمزگان ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در این مراسم افزود :دانشگاه اتاق فکر جامعه است که باید به شکل مستمر تحولات اجتماعی را مورد تحلیل قرار دهد.
همچنین دکتر مردادی، دبیر کارگروه هویت و همبستگی ملی در مراسم افتتاحیه این کارگروه دو روزه در بندرعباس گفت : این کارگروه با تاکید بر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص وحدت و انسجام ملی و با هدف تقویت همبستگی ملی و مؤلفه های هویت بخش در دانشگاه ها برگزار شده است .
مردادی افزود : مؤلفه های هویتی در دانشگاه ها ، تعیین نقش دانشگاه ها در بحران های اجتماعی و فرهنگی در منطقه و کشور ، بررسی مسائل مختلف سیاسی کشور ، ازجمله دستور کارهای نشست دو روزه این کارگروه در بندرعباس است.

اکرمی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان نیز با اشاره به زندگی مصالحت آمیز اهل سنت و شیعه در هرمزگان گفت : نگاه به اقوام و مذاهب در کشور نباید وابسته به نگاه دولت ها باشد و این نیازمند تدوین استراتژی جدید است.
وی هرمزگان را یکی از استان های الگو از نظر همزیستی ،همراهی و همدلی مذاهب و اقوام مختلف ایرانی دانست و افزود : در این کارگروه باید نقش همبستگی این اقوام و مذاهب در رسیدن نظام اسلامی به اهداف مورد نظر در راستای منافع ملی کشور بررسی شود.