سوّمین کارگاه رئولوژی ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود

۲۶ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۱:۵۳ کد : ۱۲۴۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۸
<div dir="None">سومین کارگاه رئولوژی ایران روزهای  4و 5 تیرماه ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.</div> <span id="ms-rterangepaste-start"></span><div>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کیقباد شمس دبیرعلمی این کارگاه گفت: پس از برگزاری</div> ...
سومین کارگاه رئولوژی ایران روزهای  4و 5 تیرماه ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کیقباد شمس دبیرعلمی این کارگاه گفت: پس از برگزاری موفقیت آمیز اولین و دومین کارگاه رئولوژی ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان و استقبال جامعه دانشگاهی و صنعتی کشور از آن، سومین کارگاه رئولوژی ایران روزهای  4 و 5 تیرماه سال جاری در این دانشگاه برگزار خواهد شد.
وی هدف از برگزاری این کارگاه را بررسی آخرین یافته های علم رئولوژی، شناسایی وارتباط محققان وپژوهشگران رئولوژی در حوزه های مختلف پژوهشی و صنعتی کشور به منظور همکاری در ارتقا، گسترش و ترویج بیش از پیش جنبه های کاربردی و نظری این علم و بسط آموزش و پژوهش در ابعاد مختلف آن بیان کرد.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان رئولوژی را زیرمجموعه مکانیک پیوسته و از علوم جدید بین رشته ای عنوان کرد و گفت: رشته هایی چون مهندسی شیمی، مواد، مکانیک، پلیمر، صنایع غذایی، عمران ونیزگرایش های مرتبط با علوم و صنایع پزشکی وداروسازی، شیمی، فیزیک و ریاضی و مواد و مصالح ساختمانی از جمله رشته های مرتبط با این علم هستند.
وی تنوع و کاربری گسترده رئولوژی درتولید انواع موادغذایی، محصولات پلیمری، سوسپانسیون ها، امولسیون ها و رنگ ها را سبب افزایش اهمیّت و کاربرد این علم دانست و افزود: مطالعه رفتار سیالات برخوردار از خواص دوگانه جامد-مایع که بر اثر اعمال تنش به آن ها رفتار ی متفاوت با رفتارسیالات ساده یا اصطلاحاً سیالات نیوتنی  از خود نشان می دهند عرصه فعالیت علم رئولوژی می باشد.
دبیرعلمی سومین کارگاه رئولوژی ایران با اشاره به افزایش چشمگیر تعداد مقالات دریافت شده در این دوره از کارگاه نسبت به دوره های قبلی برگزاری آن، از حضور " پرفسور رونالد لارسون" استاد برجسته دانشگاه میشیگان امریکا و شناخته شده ترین رئولوژیست دنیا بعنوان میهمان و سخنران ویژه در این کارگاه خبر داد.
وی تنوّع مقالات رسیده به دبیرخانه این کارگاه با توجه به گستردگی بین رشته ای این علم را بسیار حائز اهمیّت توصیف کرد و اظهار داشت: در سومین کارگاه رئولوژی ایران بر جنبه های کاربردی و صنعتی این علم تأکید خواهد شد.
دکتر کیقباد شیوه های محاسباتی، رئولوژی کاربردی و صنعتی و مرزهای دانش در علم و مهندسی رئولوژی را از جمله موضوعات مورد بررسی در نخستین روز برگزاری این کارگاه بیان کرد و افزود: سخنرانی ها در این کارگاه به زبان انگلیسی می باشد و مقالات شفاهی و پوسترهای پذیرفته شده، در دومین روز از کارگاه به زبان فارسی یا انگلیسی ارائه خواهد شد.
وی تصریح کرد: در پایان این کارگاه ضمن صدور تأییدیه برای شرکت کنندگان در کارگاه و ارائه کنندگان مقالات، مجموعه مقالات و متن سخنرانی ها ضبط و بصورت  DVD در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان یکی از نتایج بر گزاری اولین و دومین کارگاه رئولوژی ایران را شکل گیری "انجمن رئولوژی ایران" دانست و ابراز امیدواری کرد که برگزاری سومین کارگاه رئولوژی ایران موجب افزایش فعالیتهای آموزشی-پژوهشی در این زمینه علمی و فنی بسیار جذاب و اثر بخش شود.
وی در خاتمه خاطر نشان کرد: علاقه مندان به ارائه اثر یا شرکت در این کارگاه می توانند با مراجعه به سایت  iwr2012.iut.ac.ir و دریافت فرم ثبت نام، نسبت به ثبت نام و ارسال مقالات خود اقدام نمایند.