سومین کنفرانس ملی فیزیولوژی گیاهی ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۴ کد : ۱۲۴۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۱۵
 سومین کنفرانس ملی فیزیولوژی گیاهی ایران به همت انجمن فیزیولوژی گیاهی ایران و دانشگاه صنعتی اصفهان در تالار شیخ بهایی این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این کنفرانس دکتر سید محمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با ابراز خرسندی از غلبه گفتمان علمی بعنوان گفتمان مسلط امروز در کشور گفت: به برکت تلاش و همّت اهل علم، امروز اصطلاحاتی چون اقتصاد دانش بنیان، سیاست دانش بنیان و حتی دولت دانش بنیان در کشور رایج است.
وی با بیان این که دانشگاهیان در صف اول این رویداد بزرگ قرار دارند تصریح کرد: این گفتمان غالب سبب ایجاد مسئولیت بیشتر جامعه دانشگاهی نسبت به سایر اقشار می شود.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: مجموعه هایی که در حوزه علم و فناوری کشور بیش از دیگران تأثیرگذار بوده اند، در این مقوله ایفای نقش بیشتری خواهند داشت و در این بین اصفهان به دلیل پیشینه علمی و صنعتی خود، وظیفه سنگینی را برعهده دارد.
وی با اشاره به سوابق، خدمات و دستاوردهای دانشگاه صنعتی اصفهان بعنوان یکی از دانشگاه های برتر کشور تصریح کرد: پیشرفت ها و دستاوردهای گوناگون دانشگاه صنعتی اصفهان و نیز کسب عناوین برتر در رتبه بندی های ملی و بین المللی، بیانگر رشد و بالندگی این دانشگاه در عرصه های گوناگون به ویژه پژوهش های عرضه محور است.
دکتر مدرس هاشمی بخش کشاورزی را از حوزه های فعال در دانشگاه صنعتی اصفهان دانست و افزود: دانشکده کشاورزی این دانشگاه بعنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین دانشکده دانشگاه صنعتی اصفهان، دارای سوابق درخشانی است که برای فعالیت های آتی در این حوزه امید بخش خواهد بود.
در ادامه دکتر پرویز احسان زاده رئیس انجمن فیزیولوژی گیاهی ایران نیز در این مراسم با اشاره به گذشت شش سال از تأسیس این انجمن گفت: علیرغم محدودیت منابع، تاکنون سه کنفرانس ملی و چندین کارگاه آموزشی با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشکده کشاورزی این دانشگاه برگزار شده است.
وی به انتشار مجله "فرآیند و کارکرد گیاهی" توسط این انجمن اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد: با همکاری بیش از پیش محققان و صاحب نظران این رشته و مساعدت مسئولان دانشگاه صنعتی اصفهان، زمینه لازم به منظور انتشار نسخه انگلیسی این مجله فراهم شود.
سپس دکتر منصور شریعتی دبیرعلمی سومین کنفرانس ملی فیزیولوژی گیاهی ایران با اشاره به استقبال خوب محققان این زمینه علمی از کنفرانس سوم، از پذیرش 315 مقاله در این کنفرانس خبر داد.
وی تصریح کرد: از میان مقالات پذیرفته شده، 22 مقاله بصورت سخنرانی و سایر مقالات در قالب پوستر ارائه می شود.
گفتنی است محورهای اصلی این کنفرانس ملی فیزیولوژی گیاهی(اعم از سطوح ملکولی، سلولی و گیاهی)، فیزیولوژی گیاهان زراعی، باغی، مرتعی و جنگلی (اعم از محیط، مزرعه و کنترل شده) و فیزیولوژی تنش های محیطی (اعم از ملکولی، سلولی و گیاهی) بود.