سومین کنفرانس بین‌المللی انرژی خورشیدی در دانشگاه تهران برگزار شد

۱۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۰ کد : ۱۲۴۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۱
سومین کنفرانس بین المللی انرژی خورشیدی با همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا(س) با حضور مهندس چیت چیان وزیر نیرو و جمع کثیری از استادان و پژوهشگران انرژی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی داخلی و خارجی در ...
سومین کنفرانس بین المللی انرژی خورشیدی با همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا(س) با حضور مهندس چیت چیان وزیر نیرو و جمع کثیری از استادان و پژوهشگران انرژی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی داخلی و خارجی در دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم افتتاحیه این کنفرانس دکتر انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا(س) با بیان اینکه این پتانسیل وجود دارد که ایران قطب انرژی خورشیدی در منطقه شود، گفت: دانشگاه الزهرا(س) با بهره‌گیری از سیستم خورشیدی بخشی از برق مصرفی خود را تامین کرده و از آن برای کارهای تحقیقاتی استفاده می‌کند.
وی افزود: مسئله انرژی‌های خورشیدی از جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، امنیتی و فرهنگی قابل بررسی است و مسئولان کشور باید به تدوین قوانین و آیین‌نامه‌ها در بهره‌برداری بهینه از انرژی‌های تجدیدپذیر همت گمارند.
دکتر خزعلی در مورد نقش اقتصادی انرژی های تجدیدپذیر گفت: در بحث بهره وری در سال های آتی با مشکل زیادی روبه رو خواهیم شد. تنوع سبد انرژی بحث امنیتی ما است و این که ذکر می شود 92 درصد برق ما از سوخت فسیلی به وجود می آید نشان می دهد که پس از پایان منابع فسیلی با مشکلات زیادی روبه رو خواهیم شد و تکلیف ما این است که به سمت انرژی های تجدیدپذیر حرکت کنیم.
رئیس دانشگاه الزهرا(س) با تاکید بر لزوم بهره مندی از پشتوانه های لازم برای حمایت از شرکت های دانش بنیان تصریح کرد: این پتانسیل وجود دارد که ایران قطب انرژی خورشیدی منطقه شود.
در ادامه مهندس چیت چیان وزیر نیرو در سخنانی اظهار داشت: انرژی‌های تجدیدپذیر جزو سرفصل‌های مهم سیاست‌های کلی نظام در برنامه‌های توسعه کشور است.
دکتر چیت چیان مسئله انرژی‌های نو برای جهان را امری بسیار مهم و شناخته شده‌ توصیف کرد و افزود: این موضوع نشان دهنده تبدیل شدن انرژی‌های نو به انرژی‌ اصلی آینده دنیا است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه چنانچه هزینه‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را محاسبه کنیم، هزینه تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی کمتر از انرژی‌های فسیلی است، افزود: وزارت نیرو تصمیم گرفته تا گسترش انرژی‌های خورشیدی را با کمک بخش خصوصی در دستور کار خود قرار دهد و به همین خاطر، برای کسانی که در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند بسته‌های تشویقی خاصی را در نظر گرفته است.
وی در خاتمه تصریح کرد: این امر می‌تواند هم برای سرمایه‌گذاران حوزه تولید و هم برای سرمایه‌گذاران حوزه ساخت تجهیزات بسیار مفید باشد. انرژی‌های فتوولتائیک هم از نظر ظرفیت و هم از نظر سرمایه‌گذاری بسیار منعطف هستند و می‌توانند باعث گسترش اشتغال دانش بنیان، کاهش تلفات برق و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی شوند.