سومین کارگاه علوم اعصاب محاسباتی کشور در در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۱ کد : ۱۲۴۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷۲
سومین کارگاه علوم اعصاب محاسباتی کشور به همت "کانون نُروفیزیک ایران" و دانشکده علوم پایه دانشگاه صنعتی نوشیروانی در این دانشگاه است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رضا خانبابایی عضو ...
سومین کارگاه علوم اعصاب محاسباتی کشور به همت "کانون نُروفیزیک ایران" و  دانشکده علوم پایه دانشگاه صنعتی نوشیروانی در این دانشگاه است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  دکتر رضا خانبابایی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و فوق دکترای فیزیک اعصاب در مراسم افتتاحیه این کارگاه گفت: قرن ما قرن حل ناشناخته ای بزرگ به نام مغز است.
وی افزود: بدون کمک علوم اعصاب محاسباتی و به کارگیری مدل های ریاضی و فیزیکی، امکان درمان و یافتن علل بیماری ها امکان پذیر نیست و علوم اعصاب محاسباتی یاریگر علوم اعصاب بالینی در بهبود وضعیت و بیماری های مغز و اعصاب می باشد.
در ادامه پروفسور عبدالحسین عباسیان محقق پژوهشگاه دانش های  بنیادی ایران و پژهشکده ریاضی، با معرفی مفهوم محاسبات برای علوم اعصاب، به مقایسه علوم اعصاب محاسباتی ایران با دنیا پرداخت و چنین نتیجه گیری کردند که در این زمینه ایران نه تنها عقب نیست بلکه در بعضی موارد پیشرو نیز می باشد.
وی ضمن معرفی چندین دانشمند به نام علوم مغز و اعصاب ایرانی در دنیا، تاکید کرد: این دانشمندان می توانستند از ستارگان فیزیک کلاسیک باشند؛ ولی این شاخه را به عنوان شاخه ای مهم در علم روز انتخاب کردند و با دانش های فیزیک خود در این زمینه صاحب نظر هستند.
گفتنی است در این کارگاه  دو روزه پروفسور شاهین روحانی استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و رئیس انجمن فیزیک ایران، پروفسور عبدالحسین عباسیان از پژوهشگاه دانش های  بنیادی ایران، پروفسور محمد رضا رحیمی تبار استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و سیزده نفر برتر دیگر در این رشته حضور داشتند و اتفاق منحصر به فرد این کارگاه اعلان عمومی تشکیل "کانون نُروفیزیک ایران" بود.