سومین کارگاه علوم اعصاب محاسباتی ایران به کار خود پایان داد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۴ کد : ۱۲۴۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۷۶
سومین کارگاه علوم اعصاب محاسباتی کشور در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به همت "کانون نُروفیزیک ایران" و دانشکده علوم پایه دانشگاه صنعتی نوشیروانی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ا ...
سومین کارگاه علوم اعصاب محاسباتی کشور در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به همت "کانون نُروفیزیک ایران" و  دانشکده علوم پایه دانشگاه صنعتی نوشیروانی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این کارگاه معروف‌ترین فیزیکدانان علوم اعصاب نروفیزیک ایران از جمله پروفسور شاهین روحانی، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و رئیس انجمن فیزیک ایران، پروفسور عبدالحسین عباسیان از پژوهشگاه دانش های  بنیادی ایران، پروفسور محمد رضا رحیمی تبار استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف، دکتر رضا خانبابایی فوق دکتری فیزیک اعصاب دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و سیزده نفر برتر دیگر در این رشته حضور داشتند.
مراسم افتتاحیه این کارگاه با سخنرانی دکتر رضا خانبابائی، دبیر برگزاری کارگاه آغاز شد و در ادامه پروفسور عبدالحسین عباسیان از پیش کسوتان علوم اعصاب محاسباتی کشور از پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران به معرفی مفهوم "محاسبات" در علوم اعصاب پرداخت.
سپس دکتر منتخب، از پیش‌کسوتان علوم اعصاب محاسباتی در دانشگاه شیراز به ارائه سخنرانی خود در زمینه اینکه "چه چیزی در مغز خیلی بحرانی است؟" پرداخت و به بکارگیری مفاهیم فیزیک در مدل‌سازی و پیشگویی رفتار مغز جهت کنترل و درمان آن اشاره کرد.
در ادامه  دکتر علیرضا ولیزاده از دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان به عوامل موثر بر دینامیک جمعی در شبکه‌های نورونی  و کارهای انجام شده در این زمینه در دنیا اشاره کرد و به ارائه کارهای جدید خود در این زمینه پرداخت.
دکتر سامان مقیمی عراقی سخنران بعدی این کارگاه از دانشگاه صنعتی شریف ، مغز را به عنوان یک سیستم بحرانی ولی پایدار معرفی کرد و اظهار داشت: نیاز به خواب در حقیقت برای برگرداندن حالت بحرانیت مغز است. مغز بدون بحرانیت نمی‌تواند به عملکرد عادی خود ادامه دهد، لذا سلامت مغز را می‌توان با اندازه گیری میزان بحرانیت آن تشخیص داد.
در کارگاه عملی محاسبات علوم اعصاب برای دانشجویان، ابتدا امیرحسام رعیت نیا به آموزش پایتون برای محاسبات پرداخت و سپس دکتر حامد سید علایی مدلسازی و محاسبات در علوم اعصاب را آموزش داد.
در روز دوم این کارگاه ابتدا پروفسور محمدرضا رحیمی‌تبار از دانشگاه صنعتی شریف در رابطه با "مدلسازی رفتار تصادفی دینامیک مغزهای صرعی" سخنرانی کرد و دکتر رضا لشگری، دکتر حامد سید علایی، دکتر مرضیه زارع از پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ایران و دکتر سالاری از دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر علی اسداللهی از دانشگاه فردوسی مشهد سخنرانان بعدی بودند.
گفتنی است در حاشیه این کارگاه، دو جلسه استادان مدعو برگزار شد و در نهایت تشکیل اولین "قطب پژوهش های بین رشته ای مغز"center of Excellence for interdisciplinary Brain Research" به تصویب رسید.