سومین نشست روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری منطقه 5 کشور برگزار شد

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۰ کد : ۱۲۴۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۸
سومین نشست روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری منطقه 5 کشور با حضور دکتر محمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام، دکتر مهدخت بروجردی مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران و کار...
سومین نشست روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری منطقه 5 کشور با حضور دکتر محمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام، دکتر مهدخت بروجردی مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران و کارشناسان روابط عمومی‌های منطقه 5 وزارت علوم در دانشگاه ایلام برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر محمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام بیان داشت: احساس امید، ترقی و در جهت رشد بودن، نیاز اصلی جامعه در شرایط کنونی است.
وی با بیان اینکه ایجاد حس توانمندی و غرور ملی در جامعه ضروری است، تاکید کرد: اخبار علمی، پژوهشی و توفیق های دانشجویان و استادان دانشگاه ها جزو برترین نشانه های قدرت ملی است.
دکتر علی اکبری تصریح کرد: به دور از اغراق توفیق های دانشگاه ها باید منعکس شود تا مردم بدانند جامعه علمی در سپهر علمی فرهنگی کشور مسیر خود را به درستی طی می کند.
وی گفت: دانشگاه به عنوان نهاد علم و دانش با جامعه ای طرف است که حق پرسشگری دارد و باید با حوزه عموم ارتباط داشته باشد.
رئیس دانشگاه ایلام خاطرنشان کرد: همه نهادها از جمله دانشگاه ها قدرت خود را از مردم می گیرند و نباید کسانی که در این جایگاه قرار گرفته اند، فراموش کنیم.
وی با بیان اینکه در مورد روابط عمومی ها دچار مشکل افراط و تفریط هستیم، تاکید کرد: از یک طرف عده ای برای اینکه در رسانه ها در موردشان حرف بزنند هزینه می کنند.
دکترعلی‌اکبری گفت: در این زمینه تفریط هم جفاست و باید روابط عمومی ها به دور از اغراق عملکرد دانشگاه ها را منعکس کنند.
وی تاکید کرد: در منطقه ای هستیم که به محروم بودن معروف است که برچسپ نامناسبی است و باید روابط عمومی ها نقش خود را در این زمینه ایفا کنند چون مردم حق دارند اطلاعات درست را از دانشگاه به عنوان گرانیگاه جامعه دریافت کنند.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: دانشگاه یک سیستم چندبعدی است و تنوع فعالیت های دانشگاه در زمینه های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، سیاسی و آزاداندیشی باید با زبان قلم و تصویر به جامعه منعکس شود تا در حق دانشگاه جفا نشود.
دکتر علی‌اکبری اضافه کرد: انعکاس سیستم چندبعدی، فراگیر، متنوع و در عین حال متوازن دانشگاه از نظر توجه و مسئولیت یکسان در قبال توسعه و پیشرفت همه بخش ها، رسالت اصلی روابط عمومی است.
وی تاکید کرد: هرگز نباید منتظر شد تا سوال در اذهان جامعه ایجاد شود بلکه با روشنگری و تبیین به استقبال شفاف سازی افکار عمومی برویم.
وی تصریح کرد: انتظار این است که پیش از اینکه انبوهی از سوال ها در ذهن مردم ایجاد شود روشنگری کنیم.
رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه ماموریت های وزارت علوم در این سال ها عوض شده است، گفت: تغییر حوزه ماموریت ها و وظایف وزارت علوم نیازمند روشنگری است.
دکترعلی‌اکبری اظهار کرد: در کشور باید به مرحله ای برسیم که تصمیم گیری در جامعه بدون نظر نهاد علم و دانش سخت شود.
وی تاکید کرد: مدیران دستگاه های اجرایی نباید بدون کسب نظر پژوهشگران و دانشمندان جامعه دانشگاهی کشور تصمیم گیری کنند و روابط عمومی ها در این زمینه وظیفه دارند این افراد فرهیخته و توانمند را معرفی کنند.
رئیس دانشگاه ایلام تاکید کرد: محور تحقق شعار سال مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی باید دانشگاه ها باشند.
وی افزود: در این زمینه دانشگاه در اولویت قرار دارد اما نباید منتظر بمانیم کسی سراغ استادان ما بیاید بلکه باید این افراد به عنوان سرمایه نظام به جامعه معرفی شوند.
دکترعلی‌اکبری گفت: بسیاری از توانمندی های دانشگاه های کشور به جامعه معرفی نشده است و این حق جامعه است که با این توانمندی ها آشنا شود.
وی بیان کرد: در برخی از بخش های جامعه شور و نشاط کمرنگ است اما در جامعه دانشجویی بارز است که باید به نمایش گذاشته شود.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: مردم باید بدانند دانشگاهی دارند که در آن دین یکی از اولویت هاست اما جدا از دیگر مسائل نیست و دانشجویان مذهبی بسیاری داریم که بالاترین مدارج علمی را طی کرده اند.
دکترعلی‌اکبری اظهار کرد: ما نمی خواهیم بیشتر از آنچه هست به جامعه معرفی شویم اما باید واقعیت ها بازگو شود.
وی با بیان اینکه به کارکرد دانشگاه ها یقین داریم، تاکید کرد: باید از این کارکرد به درستی دفاع کنیم تا در جامعه به رسمیت شناخته شود.
رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به پیشرفت رسانه های مجازی و جایگزین در جامعه، گفت: روابط عمومی ها در صورتی که سرعت عمل و اشراف به فناوری های جدید ارتباطی نداشته باشند عقب مانده و نمی توانند پاسخگوی مردم باشند.
دکتر علی‌اکبری تاکید کرد: روابط عمومی ها باید خود را برای انتظارات جدید در این حوزه آماده کنند.
گفتنی است در حاشیه این نشست کارگاه آموزشی با موضوع راهکارهای ارتباط با رسانه ها توسط دکتر مهدخت بروجردی مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای شرکت کنندگان برگزار شد.