سومین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

۲۸ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۲ کد : ۱۲۴۳۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۰
سومین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک با حضور محققان، صنایع نساجی و دانشجویان، در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد ذره بینی رئیس ...
سومین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک با حضور محققان، صنایع نساجی و دانشجویان، در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد ذره بینی رئیس دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان در آئین افتتاحیه این مسابقات گفت: سومین دوره این رقابت‌ها با هدف دائمی کردن این مسابقات به سرپرستی انجمن علوم و فناوری نساجی ایران و بر اساس آیین نامه تدوین شده که به تصویب انجمن رسیده است برگزار می شود.
وی با اشاره به حجم بازار پوشاک کشور و شرایط حاکم بر آن افزود: این مسابقات از منظر تأمین نیازهای داخلی و راهیابی به بازارهای هدف صادراتی در راستای سند راهبردی صنعت کشور که برای نخستین بار صنایع نساجی را نیز شامل شده است، حائز اهمیت می باشد.
دکتر ذره‌بینی اضافه کرد: رشد و فعال شدن توان تولیدی صنایع پوشاک کشور به طور خاص و صنایع نساجی به طور عام نه تنها می‌تواند گره گشای بخش قابل توجهی از معضلات اقتصادی جامعه شود، بلکه با توجه به توانایی صنایع پوشاک در ایجاد ارزش افزوده قابل توجه، صنایع نساجی کشور را قادر به ایفای نقش تاریخی خویش در ایجاد سرمایه‌های لازم جهت شکوفایی صنعت کشور می‌سازد.
مهندس محسن شنبه دبیر سومین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک نیز در این آئین با اشاره به اقدامات صورت گرفته طی هشت ماه گذشته و در راستای برگزاری این رقابت ها گفت: رویکرد ما در دوره سوم این مسابقات آن بود که این رقابت ها شکلی بسیار مشخص و روشن با دید کاربردی را پیدا کند.
وی تدوین اساسنامه مسابقات، تغییر عنوان مسابقات به "طراحی مهندسی پارچه و پوشاک" و هدف گذاری در راستای افزایش تعداد دانشجویان شرکت کننده و نیز حضور دانشجویان گرایش‌های مختلف به منظور نمایش مهارت ها و توانمندی این دانشجویان را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این دوره از مسابقات عنوان کرد.
مهندس شنبه ارتباط و تعامل دانشجویان فنی و مهندسی و هنر را بخش گمشده در رشته نساجی دانست و تصریح کرد: رشته مهندسی نساجی نمی‌تواند بدون طراحی و هنر و ذوق و سلیقه معنی پیدا کند و در این راستا بخش‌های مختلف مسابقه به گونه‌ای طراحی شد تا گرایش‌های مختلف هنری فنی مهندسی بتوانند در این بخش شرکت کنند.
دبیر سومین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک با تأکیدبر اهمیت بعد عملی بعنوان یکی از اهداف پیگیری شده در این مسابقات، اضافه کرد: با مشارکت مطلوب و سازنده صنایع نساجی و ارتباط خوب دانشگاه و صنعت در این دوره از مسابقات، این موضوع مهم نیز تحقق پیدا کرده است.
وی توجه به طرح هایی که جنبه‌های اقتصادی، تولید تجاری و تولید انبوه آنها مدنظر قرار گرفته شده باشد را از دیگر ابعاد مهم این رقابت ها عنوان کرد و ادامه داد: بدون در نظر گرفتن این موضوع، برگزاری مسابقات هیچ توجیهی ندارد و بر همین اساس صاحبان و مدیران صنعت، بخشی از داوری ها را بر عهده گرفته و امتیاز دهی در این بخش کاملاً بر اساس نکات تجاری و اقتصادی انجام می گیرد.
مهندس شنبه افزود: بالغ بر 80 تیم در این دوره از مسابقات شرکت نمودند که پس از داوری اولیه توسط داورانی از دانشگاه های سراسر کشور، 61 تیم به مرحله کنونی راه یافتند.
در ادامه مهندس محمد مهدی رئیس زاده دبیرکل انجمن صنایع نساجی ایران نیز با ابراز خرسندی از قرار گرفتن صنعت نساجی در سند راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در گذشته و با غفلت از این صنعت مهم، در رأس هرم صنایع، پتروشیمی ها، صنعت نفت وگاز و فولاد قرار گرفته بودند.
وی صنعت نساجی را صنعتی سبز با بیشترین میزان اشتغال و کمترین سرمایه‌گذاری دانست و افزود: بحث قاچاق مهم‌ترین مشکل پیش روی صنعت نساجی و به خصوص پوشاک کشور است.
مهندس رئیس‌زاده عزم ملی، حمایت از تولید داخلی و اقدامات فرهنگی را مهم‌ترین راهکارها در راستای مبارزه با این معضل بیان کرد و ادامه داد: طبق آمار گمرک واردات رسمی نساجی و پوشاک ما طی10 سال گذشته 23 و 7 دهم میلیارد دلار بود اما آمار قاچاق نساجی و پوشاک در همین مدت 25 میلیارد دلار بوده است که بدین لحاظ کل واردات پوشاک و نساجی ما 60 میلیارد دلار و تنها در سال 90، 10 میلیارد دلار بوده است.
دبیرکل انجمن صنایع نساجی ایران با اشاره به سرمایه گذاری ارزی دو و شش دهم میلیارد دلاری در این مدت، نسبت واردات به سرمایه‌گذاری را 27 برابر عنوان کرد و گفت: با رشد منفی سرمایه گذاری در صنایع نساجی، قریب به 400 تا 700 هزار شغل مستقیم از دست رفته است.
وی با اشاره به مزیت اقتصادی صنعت نساجی و میزان بسیارکم سرمایه‌ لازم برای ایجاد اشتغال در صنعت نساجی، اضافه کرد: زنجیره عرضه تولیدات نساجی ما از کشاورزی و یا از چاه‌های نفت و تولید محصولات پتروشیمی آغاز می شود.
مهندس رئیس زاده افزود: این صنعت هم اینک زمینه ایجاد بیش از یک میلیون شغل را در بازار داخلی دارد و در بازار نساجی، پوشاک و کفش با حجم حدود 20 میلیارد دلار که یک و دو دهم کل بازار جهان است، مهم‌ترین بازار منطقه خاورمیانه را در اختیار داریم.
گفتنی است سومین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک در سه بخش شامل بخش طراحی پارچه، رنگ همانندی، برش و دوخت، بخش برش و دوخت و بخش طراحی پارچه(چاپ و بافت) تا چهارشنبه 28 بهمن ماه به میزبانی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.