سومین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود

۳۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۲ کد : ۱۲۴۲۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۲
سومین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات پائیز سال جاری و در دو مرحله به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر مهدی برنجکوب ،دبیر این جشنواره ملی با ...
سومین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات پائیز سال جاری و در دو مرحله به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر مهدی برنجکوب ،دبیر این جشنواره ملی با  اعلام  این خبر گفت: سومین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات با محوریت مرکز تخصصی آپا دانشگاه صنعتی اصفهان در دو مرحله مسابقه فتح پرچم(CTF) و مانور سایبری و مسابقه ایده های نو وکسب و کارهای نو افتا برگزار می شود.
دکتر برنجکوب با اشاره به ویژگی های مسابقه ملی فتح پرچم(CTF) و مانور سایبری به عنوان مرحله نخست این جشنواره گفت: مسابقات CTF یک مانور شبیه‌سازی شده در فضای سایبری محسوب می شود که در آن متخصصان امنیت اطلاعات به مقابله با یکدیگر می‌پردازند.
معاون دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: در این مسابقه هر تیم تلاش می‌کند از مواضع از پیش تعیین شده در رایانه یا شبکه اختصاصی خود دفاع نموده و در عین حال به طور همزمان با گذر از سد امنیتی سایر تیم‌ها، پرچم خود را در سیستم‌های آنها برافراشته کند.
رئیس مرکز تخصصی آپا دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان محورهای مورد ارزیابی در این نوع رقابت تصریح کرد: مهندسی معکوس (Reverse-engineering)، شنود شبکه (network sniffing)، تحلیل پروتکل، پنهان نگاری، مدیریت شبکه، حملات تحت وب، برنامه‌نویسی امن و تحلیل رمز(cryptanalysis)، از جمله توانایی‌هایی است که در این مسابقات مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
دکتربرنجکوب به حضور برگزیدگان مرحله نخست این جشنواره در مرحله دوم به عنوان ماراتن افتا اشاره کرد و افزود: در این مرحله با طرح چندین مسئله و چالش کلیدی در زمینه امنیت فضای تبادل اطلاعات، ایده‌ها، راهکارها و دفاعیات شرکت‌کنندگان ارزیابی و در نهایت نفرات برتر انتخاب می شوند.
وی اضافه کرد: تیم‌های برگزیده این رقابت ها، ضمن دریافت جوایزی ارزنده، از تسهیلات ویژه برای راه‌اندازی یک کسب و کار نو در زمینه افتا برخوردار خواهند شد.
دبیر سومین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات، زمان مرحله نخست این جشنواره در قالب مسابقه ملی فتح پرچم(CTF) را نهم مهرماه جاری و به صورت برخط بیان کرد و ادامه داد: مرحله نهایی این رویداد بزرگ امنیتی در فضای تبادل اطلاعات با حضور متخصصین، پژوهشگران، مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات، دانشجویان، اساتید، خبرگان و علاقه مندان این حوزه ، 4 و 5 آذرماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار خواهد شد.
برنجکوب با اشاره به برنامه های جنبی این جشنواره ملی، افزود: برگزاری کارگاه های تخصصی به همراه نمایشگاه ترویجی امنیت فضای تبادل اطلاعات شامل غرفه های آگاهی رسانی عمومی در زمینه امنیت اطلاعات و ارتباطات، ایده‌های نو افتا، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی افتا، شرکت‌های تازه تأسیس در زمینه افتا و نیز غرفه‌های مربوط به حامیان اصلی جشنواره از جمله این برنامه ها خواهد بود.
گفتنی است  علاقه مندان به منظور کسب اطلاعات بیشتر و نیز ثبت نام در رقابت برخط فتح پرچم(CTF) می توانند به پرتال این جشنواره به نشانی http://festival.nsec.ir مراجعه کنند.