سه میلیارد دلار منافع سالانه اقتصادی ناشی از حضور ایران در جنوبگان

۰۲ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۴ کد : ۱۲۳۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۹۹
منافع کل اقتصادی ناشی از حضور جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان طی یک طرح پژوهشی در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برآورد شده است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این طرح پژوهشی با عنوان «برآور...
منافع کل اقتصادی ناشی از حضور جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان طی یک طرح پژوهشی در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برآورد شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این طرح پژوهشی با عنوان «برآورد منافع کل اقتصادی ناشی از حضور جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان» در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی دفاع شده است.
بر پایه این گزارش، دکتر وحید چگینی، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خصوص این طرح پژوهشی، بحث جنوبگان و حضور در آن را حایز اهمیت خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران منافع راهبردی زیادی دارد و در این راستا باید برای حضور در قطب جنوب زودتر اقدام کند و در آن جا پایگاه تحقیقاتی ایجاد کند.
وی تصریح کرد: با عضویت ما در اسکار (کمیته علمی تحقیقات جنوبگان)، زمینه لازم برای این حضور فراهم شده و این دیگر به همت ما و نظر مسئولان کشور بر می‌گردد که امیدوارم موافقت کنند.
دکتر چگینی هدف پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی را پیگیری این طرح از جنبه های گوناگون دانست و افزود: این طرح فایده‌های علمی و اقتصادی زیادی برای کشور دارد و در حال حاضر پژوهشگاه در حال بررسی منافع دیگر این طرح از نظر راهبردی و غیره است که مشخص کند این طرح در مجموع چه منافعی برای کشور خواهد داشت.
وی ادامه داد: با توجه به این طرح پژوهشی ما نسبت به آینده حضور در جنوبگان و توجیه آن دید بهتری پیدا کرده ایم و این مطالعات کمک می کند در مجامعی که نیاز باشد بحث اقتصادی و مالی جنوبگان گفته شود، ما حرفی برای گفتن داشته باشیم.
دکتر چگینی در خاتمه گفت: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در راستای حضور در جنوبگان، ارتباطات بین المللی خوبی با کشورهایی که هم اکنون در قطب جنوب حضور دارند و تعامل خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارند مانند نیوزیلند، مالزی و غیره برقرار کرده است که به طور قطع می تواند تاثیر خوبی در روند ایجاد پایگاه تحقیقات جنوبگان جمهوری اسلامی ایران در بر داشته باشد.
همچنین دکتر شیما مدنی مجری این طرح پژوهشی در این خصوص گفت: علم و فناوری از مهم ترین دلایل کشورها برای حضور در این قاره است و به عنوان عامل رقابت‌پذیری کشورها در قرن 21 تعریف شده است.
وی تصریح کرد: کشورهایی که قدرت دستیابی به علوم روز دنیا را داشته باشند، می‌توانند بر تعاملات بین‌المللی تاثیرگذار بوده و منافع راهبردی خود را نیز بواسطه انباشت دانش خود تضمین کنند.
مجری این طرح، حضور جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشور پیشرو از منظر علمی در منطقه، در جنوبگان ضروری دانست و افزود: ایران باید حضور علمی خود را در این قاره پررنگ‌ کند.
وی منافع جمهوری اسلامی ایران در قطب جنوب را شامل منافع اقتصادی و راهبردی دانست و تصریح کرد: منافع اقتصادی نیز به سه دسته منابع تجدیدشونده، منابع تجدیدناپذیر و منافع غیرقابل‌استحصال تقسیم می‌شوند.
دکتر مدنی گفت: در بخش منابع تجدیدشونده بحث شیلات و ماهیگیری و همچنین توده‌های یخ در جنوبگان مورد بررسی قرار گرفتند. دسته دوم منابع تجدیدناپذیر هستند که شامل منابع کانی و معدنی هستند. دسته سوم منابع غیرقابل استحصال است و شامل منابعی می‌شود که علیرغم ایجاد منافع اقتصادی ملموس برای اقتصاد کشور، نیاز به استخراج و یا خارج کردن منبعی از قطب جنوب نیست و مهم ترین آنها برای این قاره، تحقیقات و آموزش و گردشگری است که از این میان و بر اساس معاهده جنوبگان، تحقیقات و فناوری مهم ترین دلیل حضور کشورها در این قاره مطرح شده است.
وی خاطرنشان کرد: در این مطالعه منافع سالیانه ناشی از حضور در جنوبگان در چهار سطح با درجات اطمینان مختلف برآورد شده است. بنابراین با در نظر گرفتن منافع و هزینه‌های ناشی از حضور در جنوبگان، نتایج نشان‌دهنده منافع بسیار بالای سرمایه‌گذاری در این حوزه برای کل کشور بوده و می‌تواند توجیه اقتصادی بسیار مناسبی برای حضور در این قاره باشد تا بواسطه آن بتوان منافع آتی و یا بالقوه بیشتری کسب کرد.
محقق این طرح افزود: طبق برآوردهای اقتصادی این پژوهش، منافع اقتصادی جنوبگان در صورتی که بتوان از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کرد حداقل بالغ بر سه میلیارد دلار در سال برای اقتصاد کشور خواهد بود.
این عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی معتقد است که با توجه به حضور کشورهای منطقه و خاورمیانه مانند هند، پاکستان و ترکیه در جنوبگان و دستیابی به علوم مرتبط با اقیانوس‌شناسی، ایران نیز باید به منظور حفظ مزیت علمی خود، در این وادی قدم گذاشته و حضور علمی خود را در این قاره پررنگ‌تر کند تا مزیت علمی خود را در منطقه افزایش دهد.