سند راهبردی پارک علم و فناوری استان همدان مطابق با سیاست های اقتصاد مقاومتی تدوین شده است

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۶ کد : ۱۲۳۸۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۵
دکترمجید کزازی سرپرست پارک علم و فناوری استان همدان درنشست مطبوعاتی درجمع خبرنگاران ضمن ارائه گزارشی ازعملکرد پارک علم و فناوری استان طی یک سال اخیر ابراز کرد: سال گذشته از 58 مورد تقاضا برای ثبت شرکت...
دکترمجید کزازی سرپرست پارک علم و فناوری استان همدان درنشست مطبوعاتی درجمع خبرنگاران ضمن ارائه گزارشی ازعملکرد پارک علم و فناوری استان طی یک سال اخیر ابراز کرد: سال گذشته از 58 مورد تقاضا برای ثبت شرکت دانش‌بنیان در استان 26 شرکت موفق به اخذ مجوز شده‌اند و امروز درمجموع 38 شرکت دانش‌بنیان دارای مجوز در حال فعالیت در سطح استان همدان هستند و اهتمام پارک بر این بوده که کیفیت شرکت های دانش بنیان بهبود یابد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترکزازی گفت: تا پایان برنامه سند راهبردی پارک علم و فناوری استان، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به 200 شرکت خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری استان همدان از پارک‌های پیشرو در تدوین این سند بوده است، اضافه کرد: بنا داریم تا سال 99 در چارچوبی منطبق با سیاست‌های دولت تدبیر و امید و اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری حرکت کنیم که در این راستا، انتقال فناوری و پیوست‌های آن، توسعه مراکز رشد، گسترش تعاملات علمی و فناوری، توسعه آزمایشگاه‌ها و حمایت از صادرات محصولات دانش‌بنیان از اهداف اصلی ماست.
وی یادآور شد: در حال حاضر بیش از 70واحد فناور در پارک علم و فناوری استان همدان مستقر هستند .
سرپرست پارک علم و فناوری استان همدان تصریح کرد: تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور ما درحوزه‌های برق و الکترونیک، مکانیک، صنعت، فناوری اطلاعات، کشاورزی، مهندسی پزشکی، مواد متالوژی، صنایع دستی، گیاهان دارویی و انرژی‌های نو است. حمایت مالی و معنوی ازاین شرکت ها و انتقال فناوری و گسترش تعاملات علمی و فناوریی از دیگر برنامه ها به شمار می رود.
دکترکزازی همچنین خاطرنشان کرد: حمایت از صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان نیز مورد اهمیت است و درنظر داریم مراکز رشد فناوری را از پنج مرکز رشد به 10 مرکز رشد افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه سهم صادرات شرکت های دانش بنیان در صادرات استان چندان زیاد نیست، یادآورشد: شرکت های دانش بنیان سهم چندانی درتولید ناخالص ملی ندارد اما هدف پارک علم و فناوری بر این است که در این زمینه تحول ایجاد شود.
دکترکزازی میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان در سال 94 را بیش از 17 میلیارد تومان خواند و اضافه کرد: میزان کل فروش شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر و غیرمستقر در پارک همدان در سال گذشته بیش از 84 میلیارد تومان بوده است.
وی به میزان فروش واحدهای فناور اشاره کرد و افزود: میزان فروش داخلی این واحدها 31 میلیارد تومان بوده و 440 هزار دلار نیز میزان صادرات آنها در سال گذشته بوده است.
سرپرست پارک علم و فناوری استان همدان از آمار اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان استان همدان نیز سخن گفت و گفت: نیروهای بیمه شده در شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر و غیرمستقر در پارک علم و فناوری استان همدان 487 نفر و نیروهای بیمه نشده در این شرکت‌ها 157 نفر است که از این تعداد افراد شاغل دراین شرکت‌ها تعداد 128 نفر شاغل درشرکت‌های مستقر در پارک همدان می‌باشند.
وی با اشاره به ارائه تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: درسال گذشته مصوبه تخصیص 4/1 میلیارد تومان تسهیلات را برای شرکت‌های استان داشتیم که 900 میلیون تا یک میلیارد تومان از آن تاکنون جذب شده است.
دکترکزازی از فعالیت آزمایشگاه‌های تخصصی سفال و سرامیک در لالجین و زیست فناوری درهمدان برای ارائه خدمات به واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان استان خبر داد و ابراز کرد: در مجموع برای این دو آزمایشگاه و تجهیز آنها طی سه سال اخیر بیش از یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه شده است. و دانشجویان نیز برای تکمیل پایان نامه های خود  می توانند از این آزمایشگاه ها استفاده کنند.
وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال قبل اسناد و سیاست های اقتصاد مقاومتی در تدوین سند راهبردی مورد اهمیت بوده است، خاطرنشان کرد: همچنین حمایت از شرکت های دانش بنیان و توسعه فناوری از برنامه های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری است که استان همدان در این راستا از استان های پیشرو به شمار می رود.
سرپرست پارک علم و فناوری استان همدان با بیان اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی استان بیش از دو سال است که فعال می باشد.
وی افزود: در سال جدید کمیته های علم و فناوری، اقتصاد، عمرانی و فرهنگی در این ستاد تشکیل شده که پارک علم و فناوری همدان مسئولیت کمیته علم و فناوری را برعهده دارد.
دکترکزازی همچنین تصریح کرد: باید نگرش صحیحی که در سیاست های اقتصاد مقامتی لحاظ شده در تدوین اسناد راهبردی دستگاه ها مورد توجه قرار بگیرد.
سرپرست پارک در ادامه خاطرنشان کرد: هدف اصلی این است که گفتمان فناوری در استان همدان توسعه و گسترش یابد.
دکترکزازی با بیان اینکه شرکت های دولتی نمی توانند تحت عنوان شرکت های دانش بنیان معرفی گردند، گفت: اعضای هیئت علمی دانشگاه ها می توانند از تسهیلات شرکت دانش بنیان استفاده کنند.
سرپرست پارک علم و فناوری استان همدان در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته 20 تایید اختراع از مجموع 40 مراجعه برای ثبت اختراع به پارک علم و فناوری استان انجام شده است، و در بسیاری از موارد اختراعات در حوزه عمل کاربرد چندانی ندارد.
وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ساختمان جدید پارک علم و فناوری از سال 89، افزود: با توجه به محدودیت های مالی و اعتباری و عدم تخصیص به موقع راه اندازی این طرح به تعویق افتاده است ولی تا امروز بیش از 55 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
سرپرست پارک علم و فناوری استان همدان افزود: درصورت تخصیص باقی مانده اعتبارات تا پایان تیرماه و مصوبه اعتباری سال جاری، پیش بینی می شود که پنج هزار متر از این فضا تا زمستان امسال مورد بهره برداری قراربگیرد.
وی دربخش دیگری از سخنان خود از تلاش برای تشکیل صندوق پژوهش و فناوری در استان تا پایان سال جاری خبر داد .
دکترکزازی با بیان اینکه کانون پارک علم و فناوری در دانشگاه فنی و حرفه ای شهید جباریان همدان راه اندازی شده است، گفت: پارک علم و فناوری آمادگی دارد که با همکاری آموزش و پرورش، کانون را در یکی از هنرستان های شهر همدان فنی و حرفه ای برای حمایت از طرح های دانش بنیان راه اندازی کند.
سرپرست پارک علم و فناوری استان همدان با اشاره به جذب سرمایه گذار خارجی به استان همدان، یادآور شد: پارک علم و فناوری استان می تواند همگام با سرمایه گذاری خارجی در استان در زمینه فناوری اقدام کند.