سمینار محصولات تراریخته دانشگاه شهید باهنرکرمان

۱۷ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۹ کد : ۱۲۳۵۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۳
سمینار محصولات تراریخته به همت پژوهشکده باغبانی دانشگاه شهید باهنرکرمان و با همکاری انجمن علمی مهندسی باغبانی برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترقاسم محمدی نژاد عضو هیئت علمی و رئیس پژوهشکد...
سمینار محصولات تراریخته به همت پژوهشکده باغبانی دانشگاه شهید باهنرکرمان و با همکاری انجمن علمی مهندسی باغبانی برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترقاسم محمدی نژاد عضو هیئت علمی و رئیس پژوهشکده باغبانی دانشگاه شهیدباهنر درخصوص هدف برگزاری این سمینار علمی گفت: در شرایط کنونی اخبار ضد و نقیضی در رابطه با سلامت یا عدم سلامت محصولات تراریخته در رسانه های مختلف دیده می شود، بنابراین با هدف اطلاع رسانی وظیفه خود دانستیم تا به عنوان متخصصان و محققان این حوزه، بر اساس مستندات علمی بحث و بررسی صورت گیرد.
وی افزود: تکنولوژی تولید محصولات تراریخته یکی از مهم ترین رهیافت های علمی در کشاورزی جهت دستیابی به تولید غذای سالم و امنیت غذایی است.
دکترمحمدی نژاد با توضیح بحران آب و وضعیت خاک و محدودیت های کشاورزی درایران، استفاده از فناوری های نوین را تنها امید رسیدن به امنیت غذایی در کشور دانست و گفت: باتوجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی، افزایش جمعیت کشور، تغییر اقلیم و ضرورت دستیابی به محصول درکمترین زمان ممکن، استفاده از محصولات تراریخته ضروری است.
وی با ابرازامیدواری از افزایش تولید داخلی محصولات تراریخته و کاهش واردات این محصول، از دانشجویان تقاضا کرد اخبار و شایعات رسانه ها را ملاک قرارندهند و با استناد به دستاوردهای علمی، روشنگری را از خانواده های خود آغازکنند.
دکتر افسانه محکمی عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدباهنر و دبیر علمی سمینار نیز با تأکید بر اطلاع رسانی و رفع ابهامات در زمینه محصولات تراریخته، درمورد روند تولید این محصولات، سلامت آن و نیز خدمات این تکنولوژی به جامعه بشری سخنان خود را ادامه داد.
وی با اشاره به تاریخچه علم انتقال اطلاعات ژنیتکی، کاهش زمان اصلاح یک صفت، جلوگیری از انتقال هم زمان صفات ناخواسته و رفع محدودیت انتقال ژن از گونه هایی با سازگاری جنسی را از مزایای این علم عنوان کرد و اطلاعاتی را درمورد ماهیت ژن، تغییر ژنتیک و راه های انتقال ژن، مراحل بررسی، ارزیابی و صدور مجوز کشت و تولید انبوه محصولات تراریخته ارائه داد.
گفتنی است دکترصالحه صبوری عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکترمریم عبدلی نسب عضو هیئت علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته، دکترمطهره محسن پور عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، دکتر کمال احمدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدباهنر، دکترجعفر ذوالعلی عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدباهنر و دکترسمیرا کهک دبیر شورای مرجع ملی ایمنی زیستی سخنرانان این سمینار علمی بودند.