سمینار علمی کاربرد پرینترهای سه‌بعدی در دانشگاه یزد برگزارشد

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۱ کد : ۱۲۳۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۵
سمینار علمی کاربرد پرینترهای سه‌بعدی در حوزه‌های علوم، مهندسی و صنایع با حضور پروفسور جواد زربخش نماینده دانشگاه یوهانس کپلر از لینز اتریش، در دانشگاه یزد برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پرو...
سمینار علمی کاربرد پرینترهای سه‌بعدی در حوزه‌های علوم، مهندسی و صنایع با حضور پروفسور جواد زربخش نماینده دانشگاه یوهانس کپلر از لینز اتریش، در دانشگاه یزد برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پروفسور زربخش دراین سمینار که با هدف انتقال تکنولوژی و مبادلات علمی و بررسی زمینه‌های همکاری با استادان و دانشجویان دانشگاه یزد برگزارشد، درخصوص پرینترهای سه‌بعدی و کاربردهای آن در صنایع مختلف توضیحاتی ارائه داد.
وی در توضیح پرینترهای سه‌بعدی افزود: این پرینترها وسیله‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توان از فایل‌های سه‌بعدی که در کامپیوتر وجود دارد نمونه سه‌بعدی واقعی و قابل لمس ساخت.
پروفسور زربخش گفت: این پرینترها به روش‌های مختلفی ازجمله FDM (این روش برای مدل‌های مفهومی، تست نمونه و برقراری ارتباط بین طراحی و نمونه نهایی بسیار مناسب است)، SLA (یکی از بهترین راه‌های تولید نمونه‌های اولیه بسیار دقیق، با دوام و ارزان قیمت است)، SLS (برای نمونه‌سازی سریع و تولید قطعات کم حجم استفاده می‌شود) کار می‌کند.
وی افزود: این دستگاه در پزشکی، نساجی، صنعتی، اختراعات و مدل‌سازی، الکترونیک، عمران و معماری، ماشین و هواپیما کاربرد دارد.
پروفسور زربخش درمقایسه دستگاه CNC (ماشین ابزارهایی که به کمک کامپیوتر هدایت می‌شوند و به طور خودکار بر روی مواد مختلف عملیات انجام می‌دهد) و پرینترهای سه‌بعدی گفت: پرینترها هر مدلی را با هرپیچیدگی تولید می‌کنند در صورتی که دستگاه CNC این قابلیت را ندارد.
وی افزود: در دستگاه CNC دورریز مواد زیاد است اما در پرینترهای سه‌بعدی خاصیت مواد‌گذاری به صورت لایه‌بندی وجود دارد که هر ساختار شبکه‌ای را می‌تواند تولید کند.
نماینده دانشگاه یوهانس کپلر از لینز اتریش درادامه به بازار کار این تکنولوژی نه‌چندان جدید اما فراگیر اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی که در بازار سال ۲۰۱۳ انجام شد این بود که ۲ میلیارد دلار دراین سال، از این تکنولوژی به دست خواهد آمد که این پیش‌بینی به حقیقت پیوست و در فاصله پنج سال این تکنولوژی در بازار ۲۸درصد رشد پیدا کرد.
پروفسور زربخش درپایان با اشاره به اینکه این تکنولوژی فراگیر و به سرعت در حال گسترده شدن است تصریح کرد: با توجه به اینکه افراد زیادی در این زمینه وارد می‌شوند این اتفاق خواهد افتاد که این تکنولوژی اشباع شود.

( ۱ )