سمینار علمی «زبانشناسی رایانشی» در ایرانداک برگزارمی‌شود

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۰ کد : ۱۲۳۴۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۱۲
سمینار علمی«زبانشناسی رایانشی» درقالب دو پنل تخصصی «دستور و رایانه» و «اصطلاح‌نامه و هستان‌شناسی» درتاریخ 23 آبان 1395 در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزارمی‌شود. به گزارش روابط ...
سمینار علمی«زبانشناسی رایانشی» درقالب دو پنل تخصصی «دستور و رایانه» و «اصطلاح‌نامه و هستان‌شناسی» درتاریخ 23 آبان 1395 در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزارمی‌شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در سمینار علمی«زبانشناسی رایانشی» درقالب دو پنل تخصصی «دستور و رایانه» و «اصطلاح‌نامه و هستان‌شناسی» نتایج طرح‌های پژوهشی استادان ایرانداک در حوزه‌های بیان شده تشریح می‌شود.
در پنل «دستور و رایانه» نتایج طرح‌های پژوهشی با عناوین «تعیین قواعد صوری همگون گروه های دستوری برای کاربرد در پردازش زبان فارسی»، «بررسی ساختواژی هم‌نگاره‌های اسمی و صفتی به منظور کمک به برچسب‌دهی اسم» و «شناسایی هویت نویسنده براساس زبان فردی: پژوهشی پیکره‎ای در زبان فارسی» به ترتیب توسط دکتر سیدمهدی سمائی، دکترالهام علائی‌ابوذر و دکتررامین گلشایی، استادان ایرانداک ارائه می‌شود.
در پنل دوم (اصطلاح‌نامه و هستان‌شناسی) نتایج طرح‌های پژوهشی با عناوین «غنی سازی روابط معنایی هستان‌شناسی علوم پایه (شیمی)» و «طراحی ساختار درختی و تدوین اصطلاح نامه شیمی از واژگان مصوب فرهنگستان» توسط دکترملوک‌السادات حسینی بهشتی و تقی رجبی، اعضای هیئت علمی ایرانداک تشریح می‌شود.
گفتنی است پنلیست این پنل‌ها دکترمصطفی عاصی استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی خواهد بود.