سمینار پویایی جمعیت کشورهای اسلامی در دانشگاه یزد برگزارشد

۲۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۱:۵۹ کد : ۱۲۳۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۳
سمینار پویایی جمعیت کشورهای اسلامی به منظور ارائه نتایج تحقیقات پیرامون تحولات جمعیتی در کشورهای اسلامی با حضور محققان و صاحب نظران جمعیتی از کشور سوییس و همین طور دکتر محمدجلال عباسی شوازی رئیس موس...
سمینار پویایی جمعیت کشورهای اسلامی به منظور ارائه نتایج تحقیقات پیرامون تحولات جمعیتی در کشورهای اسلامی با حضور محققان و صاحب نظران جمعیتی از کشور سوییس و همین طور دکتر محمدجلال عباسی شوازی رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور و تنی چند از اعضای هیئت علمی و پژوهشگران علوم اجتماعی دانشگاه یزد در سالن شهیدصدوقی دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور در آغاز این سمینار گفت: در حدود 6/1 میلیارد نفر مسلمان در دنیا زندگی می کنند که عمدتا در آفریقا و کشورهای خاور میانه ساکنند و.جمعیت کشور های اسلامی در طول قرن های گذشته و دهه های اخیر تحولات قابل توجهی داشته است ..این تفاوت ها نشان دهنده این است که یک سیاست واحد نمی تواند برای کشورها مفید باشد و باید سیاست های متفاوتی داشته باشند.
دکتر هانس گروث پژوهشگر سوئیسی و رئیس برد تخصصی جمعیت سالخوردگی جهان در این سمینار از یافته های کتاب " پویایی جمعیت در کشورهای مسلمان" توضیحاتی را ارائه کرد.
 وی با اشاره به افزایش جمعیت در جهان در قرن 21گفت: در حال حاضر7 و 2 دهم میلیارد جمعیت در دنیاست که هرساله در حال افزایش است واین پدیده بیشتر در کشور های در حال توسعه مخصوصا قاره آفریقا در قرن جاری اتفاق افتاده است.
دکتر گروث افزایش جمعیت را ناشی از بهبود وضعیت زندگی، کاهش مرگ و میر کودکان و امید به زندگی دانست و مجموعه این تغییرات را عامل تحولات بزرگ در ساختار جمعیتی در کشورهای مختلف عنوان کرد.
وی عامل اصلی تغییرات جمعیتی کشور را تحولات باروری به خصوص کاهش باروری در کشورهای اسلامی عنوان کرد و افزود: افزایش تحصیلات دختران و زنان از عوامل اصلی و اساسی این کاهش بوده است.
رئیس برد تخصصی جمعیت سالخوردگی جهان در خصوص سال خوردگی نیز افزود: با توجه به بهبود وضعیت بهداشتی امید زندگی افزایش یافته است. سوییس از کشورهایی است که بیشترین درصد افراد سالخورده را داراست .
این پژوهشگر سوئیسی یافته های اصلی این کتاب را بحث جنسیت بیان کرد و افزود: جنسیت یکی از عوامل اساسی روندهای جمعیتی است و همچنین اسلام و جمعیت نیز یکی از عوامل تغییرات جمعیتی است.
نکته دیگری که وی بیان کرد در خصوص پنجره جمعیتی است که در آینده رفاه و ثروت کشورها نقش اساسی دارد به خصوص زمانی که پنجره جمعیتی به خوبی مورد استفاده قرار گیرد که پیش نیاز استفاده درست از پنجره جمعیتی کشورهای اسلامی توجه اساسی به افزایش تحصیلات و ایجاد شغل است.
وی در پایان گفت :ما بایدبه پنج اصل آگاهی داشتن نسبت به شرایط موجود، علت یابی عوامل تغییرات جمعیتی، اعتماد به همدیگر، تعامل و کنش متقابل و سازماندهی در کارها توجه کنیم.
دکتر محمدجلال عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران  در خصوص سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری گفت: این سیاست ها دیدگاه توسعه محور دارد و علاوه بر کمیت جمعیت به بحث کیفیت آن نیز توجه دارد. در بندهای این سیاست ها به افزایش باروری به سطح جانشینی، ازدواج، بهداشت باروری، تشکیل خانواده و تقویت بنیان خانواده، ترغیب و تشویق فرهنگ ایرانی اسلامی، افزایش امید زندگی، ایجاد جامعه دوستدار سالمند همچنین استفاده از افراد در سنین کار، آمایش سرزمین، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج و استفاده از توانایی ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه گذاری در ایران و تقویت فرهنگ و هویت ایرانی و وحدت بین جامعه و ارزیابی تحولات جمعیتی اشاره شده است.
دکتر عباسی افزود: اکثر افراد در آینده باسواد هستند که این یک فرصتی ایجاد کرده است که به فرصت طلایی و پنجره جمعیتی معروف است به دلیل اینکه جمعیت در سن کار افزایش می یابد و تعداد مصرف کننده کمتر می شود و اگر شرایط کاری برای افراد ایجاد شود امکان تولید، بهره وری، ذخیره و سرمایه گذاری بیشتر می شود. پیام این ساختار سنی این است که از فرصت طلایی استفاده کنیم و ایجاد شغل و امنیت شغلی داشته باشیم و نکته مهم اینکه  رابطه بین آموزش و نیازهای شغلی را درک کنیم و همچنین رشته هایی متناسب با نیاز جامعه ایجاد و تقویت کنیم.
در ادامه سمینار دکتر میمنت حسینی چاوشی محقق ایرانی تبار در دانشگاه ملی استرالیا گفت: باروری در اکثر نقاط دنیا کاهش یافته است و یک همگرایی در تمام دنیا وجود داشته است. باروری در ایران در دهه 60 به بالاترین سطح و در دهه 90 به پایین ترین سطح خود رسید و در سال های اخیرهنوز به نقطه بحرانی نرسیده و در سطح 2 در نوسان بوده است.
وی به تاخیر افتادن ازدواج در کشوهای در حال توسعه مانند ایران و کشورهای توسعه یافته، ناامنی اقتصادی توام با بیکاری، بحث زنان وشاغل بودن آنها و فرزندآوری درکنار کارکردن، مسائل پست مدرنیسم و بستر های مختلف فرهنگی، اقتصادی و جمعیتی را ازدلایل تحولات باروری عنوان کرد.
دکتر حسینی در ادامه به سیاست های جمعیتی بعد از انقلاب ایران اشاره کرد که نگرش حاکم بر این سیاست ها این بود که جمعیت بعد از پیروزی انقلاب باید اضافه شود و بعد از آن، این نگرش عوض شد و سیاست کنترل موالید پیش گرفته شد و در دهه 90 بسیج عمومی کاهش باروری را داشته ایم. اخیرا در 5 سال اخیر بحث افزایش باروری در کشور مطرح شده است و جلساتی با حضور سیاستگذاران و اساتید فن برگزارشد تا تغییرات سیاست های جمعیتی به درستی شناخته و اجرا شود و در اردیبهشت سال جاری این سیاست ها در 14بند از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد.