سمینار بین المللی گوهر‌شناسی و گوهر تراشی در دانشگاه زابل برگزار شد

۱۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۴ کد : ۱۲۳۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۵
نخستین  سمینار بین المللی گوهر‌شناسی و گوهر تراشی با حضور میهمانان داخلی و خارجی با مشارکت دانشگاه زابل، دانشگاه قندهار، استانداری سیستان و بلوچستان، فرمانداری ویژه شهرستان زابل و سازمان میراث فر...
سمینار بین المللی گوهر‌شناسی و گوهر تراشی در دانشگاه زابل برگزار شد
نخستین  سمینار بین المللی گوهر‌شناسی و گوهر تراشی با حضور میهمانان داخلی و خارجی با مشارکت دانشگاه زابل، دانشگاه قندهار، استانداری سیستان و بلوچستان، فرمانداری ویژه شهرستان زابل و سازمان میراث فرهنگی وگردشگری سیستان و بلوچستان در دانشگاه زابل برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سرپرست دانشگاه زابل در این سمینار با بیان اینکه دانشگاه زابل از رتبه دوم ارتباطات بین المللی در ایران برخوردار است اظهار داشت: سمینارهای علمی زمینه ساز حضور انسان های متخصص در کنار یکدیگر می شوند به طوری که با بحث و تبادل نظر به خروجی مطلوبی دست پیدا می کنند.
دکتر موسی بهلولی گوهرشناسی و گوهر تراشی را از صنایع مهم کشورها دانست و تصریح کرد: در حال حاضر این صنعت توسط قدرت های بزرگ مورد استفاده قرار گرفته و افرادی که در کشورهای معادن خیز زندگی می کنند سود کمتری برده اند.
وی ایجاد پژوهشکده مشترک حوزه هیرمند (شامل قسمت های از رود هیرمند در ایران و افغانستان) را پیشنهاد داد و گفت: با ایجاد این پژوهشکده ارتباطات میان دو کشور افزایش پیدا می کند و اقدامات علمی تر انجام می شود.
سرپرست دانشگاه زابل تاکید کرد: ارتباط علمی با دیگر کشورها از سیاست های وزارت علوم است به طوری که با ایجاد دفاتری ویژه در دانشگاه ها می توان در این راستا گام برداشت.
وی کشور افغانستان را کشوری همفکر، همسو و دارای منافع مشترک با ایران عنوان کرد و گفت: اشتراکات افغانستان با ایران زمینه ساز ارتقای هر دو کشور خواهد شد و اگر دانش در کشور افغانستان افزایش پیدا کند نیاز به دیوار میان دو کشور نیست.
دکتربهلولی با ابراز امیداوری از ادامه برگزاری این همایش ها یادآور شد: برگزاری این همایش ها باعث تبادل بحث های کارآفرینی، تجاری سازی و سوق دادن سایر کشورها که در زمینه صنعت گوهرشناسی و گوهر تراشی دانش دارند، خواهد شد.
وی اظهار داشت: دانشگاه زابل با دارا بودن هشت دانشکده، سه پژهشکده و مرکز تحقیقات، مسئولیت آموزش افزون بر 11 هزار دانشجو را در 117 رشته در مقاطع دکترای تخصصی، دکترای حرفه ای، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی برعهده دارد.
سرپرست دانشگاه زابل افزود: دانشگاه زابل بر اساس سیاست های وزارت علوم آمادگی تعامل و مشارکت با سایر مراکز علمی دنیا را دارد.
در ادامه این همایش معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار ویژه شهرستان زابل نیز با تقدیر از دانشگاه زابل برای برگزاری نخستین سمینار بین المللی گوهرشناسی و گوهرتراشی افزود: این همایش مقدمه ای برای برگزاری همایش های بزرگ تر است تا به نتیجه مطلوب برسیم.
هوشنگ ناظری افزود: مشترکات ایران و افغانستان در مرز خلاصه نمی شود بلکه فراتر از جغرافیای سرزمینی، اعتقادات، دین، فرهنگ و تمدن مشترک میان دو کشور عامل پیوند دیرینه دو ملت بزرگ ایران و افغانستان می باشد.
وی گردشگری مشترک بین ایران و افغانستان را پیشنهاد کرد و اظهار داشت: گردشگران مشترک با حضور در قلمروی باستانی می توانند به گردش و جستجو در حوزه تمدنی بپردازند.
معاون استاندار سیستان وبلوچستان با بیان اینکه ایران و افغانستان دارای یک تالاب مشترک هستند تاکید کرد: مشکل تالاب بین المللی هامون با تعامل دوطرفه حل و فصل خواهد شد.
ناظری توافق و تفاهم مراکز عملی دو کشور ایران و افغانستان برای حل مسائل و مشکلات را مثبت ارزیابی کرد و افزود: دانشگاه های دو کشور باید با برگزاری جلسات مختلف به دنبال راهکار درست و عملی برای معضلات و مشکلات دو کشور باشند.
وی اظهار داشت: معرفی پتانسیل های ذخایر و معادن دو کشور ایران و افغانستان در خصوص سنگ های قیمتی نیازمند برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت می باشد چرا که سنگ های قیمتی از بازار مناسب و ارزش افزوده بالایی برخوردار هستند.
باقری، کارشناس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، نیز با اشاره به خواستگاه سنگ ها و کانی ها در استان سیستان وبلوچستان و کشور  افغانستان بر استفاده از ظرفیت های سنگ تراشی و گوهرتراشی در ایران تاکید کرد و گفت: قدمت سنگ های قیمتی در کشور افغانستان به بیش از شش هزار سال بر می گردد.
همچنین در ادامه این همایش استاد دانشگاه ولایت قندهار افغانستان در نخستین سمینار بین المللی گوهرشناسی و گوهر تراشی گفت: قسمت اعظمی از سنگ های قیمتی افغانستان در نزدیکی هیمالیا قرار گرفته است. 
وی افزود : افزون بر شش هزار سال گذشته از لاجورد افغاتستان در کشور مصر استفاده شده است.
شیرشاه رشاد ادامه داد: کشور افغانستان دارای پیچیده ترین و متنوع ترین معادن سنگ های قیمتی در سه بخش لاجورد، لعل بدخشان و زمرد پنج شیر است که متاسفانه به دلیل استخراج نامناسب مردم محلی و استفاده از مواد منفجره قوی بخش زیادی از آن از بین می رود.
وی اظهار داشت: ایران از فناوری و مهارت خوبی در سنگ تراشی برخوردار است که ایجاد ارتباطات میان دو دانشگاه زابل و قندهار می تواند کمک شایانی به پیشرفت این صنعت در کشور افغانستان کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه زابل نیز در این سمینار خواستار ایجاد دانشکده باستانی شناسی در دانشگاه زابل شد و گفت: ایجاد دانشکده باستان شناسی در دانشگاه زابل باعث شناسایی  بیشتر تمدن کهن در ایران و افغانستان خواهد شد.
دکتر حسینعلی کاوش اظهار داشت: تمدن اولیه در این منطقه از بستر رودخانه هیرمند آغاز شده است.
 وی افزود: شهر سوخته با 151 هکتار وسعت به چهار دوره فرهنگی قابل تقسیم می باشد که دوره دوم در اوج قرار داشته است.
این باستان شناس با بیان اینکه یکی از شغل های رایج در شهرسوخته مهرسازی بوده است گفت: در شهرسوخته اشیایی نظیر گردنبند، بازوبند، دست بند و پابند کشف شده است و دانشگاه زابل تاکنون با حفاری در تپه طالب خان یک، دو ( یلدا) توانسته اکتشافات خوبی داشته و به آثار ارزشمندی دست یافته است.
در ادامه این سمینار بین المللی که با حضور جمعی از استادان کشور‌های ایران و افغانستان صورت گرفته بود نشست تخصصی بررسی پتانسیل‌ها و چالش های صنعت گوهر در حوزه هلمند با سخنرانی استاد شیر شاه رشاد و عبدالباری جیهاد (از کشور افغانستان)، دکتر کاوش (باستان‌شناس و عضو هیئت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه زابل)، مهندس امیر امام جمعه (مدرس و محقق علوم گوهر)، مهندس باقری (سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور) و مهندس منصور رجایی انارکی (کارآفرین و فعال در صنعت گوهر سنگ‌ها) برگزار شد.
همچنین درپایان از نمایشگاه گوهر‌شناسی و گوهر تراشی نیز بازدید شد.


( ۱ )