سمینار آموزشی استفاده از ابزارهای پژوهشی آنلاین در دانشگاه تبریز برگزار شد

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۷ کد : ۱۲۳۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۳
سمینار آموزشی یک روزه استفاده از ابزارهای پژوهشی آنلاین در سالن همایش کتابخانه مرکزی دانشگاه تبریز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز در این ارت...
سمینار آموزشی یک روزه استفاده از ابزارهای پژوهشی آنلاین در سالن همایش کتابخانه مرکزی دانشگاه تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز در این ارتباط گفت: این سمینار  در دو بخش، با حضور 70 نفر از  کتابداران، اساتید، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارکنان دانشگاه تبریز و با هدف معرفی آخرین دستاوردها و امکانات ابزارهای پژوهشی آنلاین و پایگاه های اطلاعاتی و شیوه استفاده از آنها توسط دو نفر از  کارشناسان زبده دانشگاه برگزار شد.
دکتر حیدر باقری اصل در ادامه با اشاره به موضوعات و محورهای این نشست افزود: معرفی امکانات جدید پایگاه اطلاعاتی ISI و شیوه استفاده از آن، بررسی و تحلیل امکانات و خدمات پایگاه اطلاعاتی IRAN.Doc مربوط به پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معرفی پایگاه اطلاعات جهان اسلام ISC و پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران Lib.ir  از جمله محورهای این سمینار بود که از سوی جهانگیر قلی پور ارایه شد.
به گفته وی، معرفی و آشنایی با خدمات کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد به ویژه معرفی پایگاههای اطلاعاتی اشتراکی خارجی دانشگاه نظیر ScienceDirect, Springer, ProQuest و..، معرفی نرم افزار مدیریت مراجع و استنادها mendeley، آموزش شیوه استفاده از پایگاه های اطلاعاتی فارسی اشتراکی دانشگاه اعم از Magiran (بانک اطلاعات نشریات کشور) و پایگاه اطلاعاتی ایران نمایه، معرفی نرم افزار مدیریت مراجع و استنادها، نحوه ثبت نام و ایجاد اکانت، نصب و راه اندازی نرم افزار DeskTop و ویرایش تحت وب نرم افزار و شیوه استناددهی از طریق این نرم افزار  در برنامه Word و ... از دیگر موضوعات این سمینار یک روزه بود، که توسط صابر صدقی به شرکت کنندگان در این سمینار ارایه شد.