سمینار «اعداد اول و اتوماتاهای متناهی» در دانشگاه یزد برگزار شد

۱۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۷ کد : ۱۲۳۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۸
سمینار «اعداد اول و اتوماتاهای متناهی» با حضور پروفسور کریستین مودویی (Christian Mouduit) از دانشگاه مارسلی فرانسه و از ریاضی‌دانان برجسته در شاخه نظریه اعداد توسط دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد برگ ...
سمینار «اعداد اول و اتوماتاهای متناهی» با حضور پروفسور کریستین مودویی (Christian Mouduit) از دانشگاه مارسلی فرانسه و از ریاضی‌دانان برجسته در شاخه نظریه اعداد توسط دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پروفسور مودویی در این سخنرانی به بررسی برخی از مسائل باز در زمینه اعداد اول و اتوماتاهای متناهی و تلاش‌ها و دست‌آوردهای خود در این شاخه پرداخت.
وی از جمله ریاضی دانانی است که دارای عدد اردیش 1 است  و در این سمینار به حل یکی از مسائل مطرح شده از سوی اردیش  پس از گذشت بیست سال از طرح آن، اشاره شد. 
پروفسور مودویی به دعوت خانه ریاضیات اصفهان به ایران آمده بود و این سمینار با پی‌گیری آزمایشگاه هندسه کامپیوتری و سیستم‌های دینامیکی دانشگاه یزد انجام شد.
گفتنی است عدد اردیش (به انگلیسی: Erdős number) "فاصله همکاری" بین یک شخص و ریاضیدان مجارستانی پل اردیش است که با نگارش مقالات ریاضی مشترک اندازه‌گیری می‌شود.
 

( ۳ )