سرپرست وزارت علوم به لزوم اعمال دقت در آمارهای تولید علم تاکید کرد

۲۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۰ کد : ۱۲۲۶۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۸۸
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست ISC از بازدید دو ساعته دکتر محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه از مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه ...
سرپرست وزارت علوم به لزوم اعمال دقت در آمارهای تولید علم تاکید کرد
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست ISC از بازدید دو ساعته دکتر محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه از مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه ISC خبر داد و گفت: در این بازدید سرپرست وزارت علوم  در جریان پیشرفت موسسات یادشده و روند توسعه علمی کشور قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این بازدید دکتر نجفی در سخنانی به نقش مهم  مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و ISC در تامین اطلاعات علمی کشور و منطقه وهمچنین سنجش عملکرد پژوهشی کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت:جامعه علمی و دانشگاهی کشور با دسترسی به این اطلاعات امکان تحقیق بیشتر و بالاتر را به دست می آورد.
سرپرست وزارت علوم  به لزوم اعمال دقت در آمارهای تولید علم اشاره کرد و گفت: به خاطر نقش و اهمیتی که آمار در جامعه علمی و اجرایی کشور دارد، ضروری است که در تهیه  این آمارها دقت بیشتری شود.
دکتر نجفی حمایت از پژوهش های داخلی و منطقه ای در تمام زمینه های دانش و تکنولوژی را از وظایف مهم مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری عنوان کردو ترویج اطلاعات تولید شده با توجه به نیاز مستمر محققان مراکز علمی و پژوهشی داخلی و منطقه ای را ضروری دانست.
دکتر جعفر مهراد سرپرست ISC در  این دیدار طی سخنانی گفت: پایگاه‌های اطلاعاتی مرکز منطقه‌ای در نوع خود بی نظیر و شامل پایگاه‌های اطلاعاتی عمومی و تخصصی از فرم‌های مختلف اطلاعاتی فارسی و انگلیسی است.
وی افزود: در پایگاه‌های اطلاعاتی مرکز منطقه‌ای تمام اطلاعات مکتوب کشور کنترل و هر روز بر تعداد رکوردها افزوده می‌شود و این پایگاه‌ها عموما تمام متن است و سرعت دسترسی به اطلاعات قابل توجه است.
سرپرست ISC ادامه داد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) سومین پایگاه معتبر بین‌المللی است که بعد از تامسون رویترز و اسکوپوس با موقعیت جغرافیایی شیراز در جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است.
دکتر مهراد گفت: رکوردهای موجود در ISC نیز بر خلاف دو نظام تامسون رویترز و اسکوپوس تمام متن است و پژوهشگران می‌توانند به نسخه تمام متن مقالات مجلات و همایش‌های ملی و بین‌المللی دسترسی پیدا کنند.
دکتر مهراد خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای و ISC بر اساس سیاست‌های وزارت علوم مجلات علمی دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های علمی را نیز چاپ می‌کند و بر این اساس ضمن انجام خدمات اطلاعات علمی به یک بنگاه بزرگ انتشاراتی نیز مبدل شده است.
سرپرست ISC از برگزاری دومین همایش بین‌المللی سردبیران نشریات علمی کشورهای اسلامی در تاریخ 10 و 11 آذرماه سال جاری در شیراز خبر داد و گفت: در این همایش بین‌المللی سردبیران نشریاتی شرکت دارند که مجلات آنها از ضریب تاثیر بالا برخوردار است.
دکتر مهراد، در حالی‌که به توسعه منابع انسانی اشاره داشت، یادآور شد که در این موسسه تعداد 200 نفر به عنوان عضو هیأت علمی و شاغل تحقیقاتی مشغول به کار هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به رصد و پایش علم اشاره کرد و افزود: علم سنجی اساس فعالیت‌های ISC را تشکیل می‌دهد و در نتیجه آمارهایی که پیوسته در مورد میزان تولیدات علمی منتشر می‌شود، عمومأ بر انداره گیری علم و مقایسه تولیدات علمی ایران با کشورهای منطقه و جهان دلالت دارد و نظر به دسترسی به پایگاه‌های استنادی، آمارهای منتشر شده نشان دهنده رشد کمی و کیفی موسسات آموزش عالی و پژوهشی در جمهوری اسلامی ایران دارد.
  دکتر مهراد ضمن اشاره به  رتبه بندی دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه‌ها لازم است سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور، قانون پنج ساله و قانون تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز سیاست‌های کلی علم و فناوری را به عنوان نقشه راه برای نیل به پیشرفت‌های علمی و پژوهشی مدنظر قرار دهند.
گفتنی است در پایان این برنامه، دکتر نجفی و هیئت همراه از موزه کتاب‌ و قرآن‌های نفیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری بازدید کردند و سرپرست وزارت علوم توصیه کرد تا جمعیت‌های مختلف به ویژه دانش آموزان از این موزه پیوسته بازدید کنند.
A