سرپرست دانشگاه مازندران: خبرنگاران وجدان بیدار جامعه و پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند

۱۵ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۲:۲۵ کد : ۱۲۲۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۳
​دکتر فخرالدین اصغری آقمشهدی سرپرست دانشگاه مازندران با اشاره به ارتقای رتبه علمی این دانشگاه گفت: براساس آخرین رتبه بندی سازمان بین المللی URAPدانشگاه مازندران رتبه 18 را دربین دانشگاه های وزرا...
​دکتر فخرالدین اصغری آقمشهدی سرپرست دانشگاه مازندران با اشاره به ارتقای رتبه علمی این دانشگاه گفت: براساس آخرین رتبه بندی سازمان بین المللی  URAPدانشگاه مازندران رتبه 18 را دربین دانشگاه های وزرات علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر اصغری در آستانه فرارسیدن روز خبرنگار در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی استان مازندران، سرعت و صحت در ارسال خبر را دو اصل مهم برای خبرنگاران دانست و گفت: جامعه ای توسعه یافته تلقی می شود که علاوه بر بهبود شاخص های اقتصادی مانند درآمد سرانه بر عنصر دانایی و آگاهی نیز تاکید داشته باشد.
وی دانش پایگی جامعه و جامعه محوری دانشگاه را از معیار های فضیلت و منزلت یک کشور عنوان کرد و افزود: از آمیزش این دو، شاهد رشد و شکوفایی کشور و حل معضلات جامعه هستیم.
دکتر اصغری آقمشهدی ادامه داد:در کنار تولید علم،توجه و اهتمام به تهذیب اخلاق از برنامه های جدی ما در مدیریت دانشگاه خواهد بود.
رئیس دانشگاه مازندران با بیان اینکه نقد و ارزیابی عالمانه بدون فضای باز سیاسی امکان پذیر نیست اظهار داشت: مطالبه مقام معظم رهبری از دانشگاه ها که بارها نیز تاکید شده برگزاری کرسی های آزاد اندیشی وکرسی های نظریه پردازی است که متاسفانه آن گونه که شاید و باید به این امر توجه نشده است.
وی همچنین با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر عدم تبدیل دانشگاه ها به باشگاه های سیاسی خاطرنشان کرد: ایشان در عین اینکه فرمودند خداوند لعنت کند دستهایی را که نمی خواهند دانشگاه سیاسی باشد،از طرف دیگر نگرانی خود را از تبدیل دانشگاه به باشگاه های سیاسی و سو استفاده از این نهاد مقدس ابراز می کنند و این به هنرمدیریت مدیران دانشگاه ها بستگی دارد که مرز بین این دو موضوع را رعایت کنند.
دکتر اصغری در پاسخ به پرسشی مبنی بر عملکرد پنج ماهه سرپرست دانشگاه مازندران، ضمن اشاره به توسعه  کمی رشته های تحصیلات تکمیلی گفت: علاوه بر توسعه کمی و کیفی آموزشی توانستیم مجوز ایجاد رشته های روانشناسی، باستان شناسی، مهندسی برق و هنرهای صنایع نساجی  را نیز از وزارت علوم اخذ کنیم.
وی از اخذ مجوز برای ایجاد رشته های حقوق بین الملل، مهندسی عمران، زیست شناسی گرایش بیوشیمی و مدیریت جهانگردی خبر داد و افزود: اقدامات اولیه برای ایجاد مقطع دکتری علوم سیاسی و حقوق عمومی انجام شده و درآینده ای نزدیک شاهد جذب دانشجو دراین مقاطع خواهیم بود.
 رئیس دانشگاه مازندران با بیان این مطلب که یکی از اعتراض هایی که به وزیر علوم می شود کنار گذاشته شدن نیروهای ارزشی از بدنه دانشگاهها می باشد، افزود: همه اعضای هیئت رییسه دانشگاه مازندران از جانبازان و رزمندگان 8 سال دفاع مقدس بوده و ما هم اکنون از لحاظ حضور نیروهای ارزشی در طلایی ترین دوران دانشگاه مازندران به سر می بریم.
محدود نکردن ارزش ها در یک جریان سیاسی خاص از دیگر نکات سخنان دکتراصغری آقمشهدی در جمع خبرنگاران بود.
وی گفت: نیروهای ارزشی یعنی آن اصولگرای به تعبیر مقام معظم رهبری که ما این نیروها را در دانشگاه بکار گیری کردیم.
رئیس دانشگاه مازندران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر دلایل و معیار های تغییر مدیران دانشگاه، با بیان اینکه اصل تغییر مدیران با هدف وحدت نظر در اجرا انجام شده خاطر نشان کرد:منع قانونی، همزمانی تحصیل برخی مدیران با مدیریت و مامور بودن برخی دیگر از مدیران، از دلایل تغییر این افراد بوده است.
وی با یادآوری این نکته که از حق قانونی خود برای تعیین ریاست دانشکده ها گذشت گفت: بعد از بیست سال، تعیین رییس دانشکده ها، با نظر اعضای هیئت علمی همان دانشکده ها صورت پذیرفت که این موضوع در تاریخ دانشگاه بی سابقه است.
گفتنی است درپایان این نشست خبری، خبرنگاران با ادای احترام به جایگاه شامخ شهدای گمنام دانشگاه مازندران، از پروژه های عمرانی دانشگاه بازدید کردند. هم چنین با حضور هیات رئیسه دانشگاه، از خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی استان تجلیل شد .