سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی: ما باید یک انقلاب علمی و فناوری را در کشور راه‌اندازی کنیم

۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۰ کد : ۱۲۲۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۰
مراسم افتتاحیه بیست و دومین جشنواره سراسری فرهنگی هنری دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای در سالن همایش های دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر مسعود شفیعی سرپرست د...
سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی: ما باید یک انقلاب علمی و فناوری را در کشور راه‌اندازی کنیم
مراسم افتتاحیه بیست و دومین جشنواره سراسری فرهنگی هنری دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای در سالن همایش های دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر مسعود شفیعی سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی در مراسم افتتاحیه بیست و دومین جشنواره سراسری فرهنگی هنری دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای، تحت عنوان ترویج فرهنگ ناب رضوی ، اظهار کرد: این مرحله از مسابقات فرهنگی هنری در ده رشته شامل مفاهیم قرآنی، حفظ قرآن، ترتیل قرآن، قرائت قرآن، دیدگاه سیره معصومین علیه السلام، نهج البلاغه، خوش نویسی، شعر، نقاشی و کاریکاتور در سه مرحله مقدماتی، منطقه ای و کشوری برگزار می شود.
وی با تاکید براینکه اکنون کشور نیازمند نیروهای کاردان، باتجربه و ماهر است، گفت: باید دو بال علم و ایمان در کنار یکدیگر باشد و همه در کنار علم به قرآن و آموزه‌های دینی و استفاده از الگوهای اسلامی اقدام کنیم . ما باید یک انقلاب علمی و فناوری را در کشور راه‌اندازی کنیم چراکه اکنون بازار کار  آماده است و باید به طور صحیح عمل کرده و زمان را از دست ندهیم
 وی افزود: جامعه، مردم و بازار دیگر آن‌چنان به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های موجود خوش بین نیستند و این در حالی است که شاهد بیکاری فارغ‌التحصیلانی هستیم که خانواده‌های آنان با بیشترین مشکلات مالی شرایط ادامه تحصیل فرزندان خود را فراهم کرده اند.
دکتر شفیعی خاطرنشان کرد: در بعد بین‌المللی و ملی درحال فعالیت و تقویت زیرساخت‌ها هستیم و  در صدد آنیم  که از اندیشمندان و فعالان حوزه فرهنگی در برنامه‌ها استفاده کنیم چراکه حوزه فرهنگ از اقتصاد، فناوری و علم  مهم‌تر است و توجه به ایمان و باور می‌تواند از بسیاری مشکلات موجود پیشگیری کند.
سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی افزود: سیستم دانشگاه فنی حرفه‌ای سیستمی علمی، کاربردی و مهارتی است و اگر خوب اجرا نشود تفاوت زیادی با دانشگاه‌های دیگر نخواهد داشت، لذا باید به جایی که صنعت، بازار و جامعه برای استخدام فارغ‌التحصیلان این دانشگاه صف بکشند برسیم.
وی با بیان اینکه تجهیزات دانشگاه فنی و حرفه‌ای بسیار قدیمی است و خیلی از مدرسان این دانشگاه بازنشسته شده‌اند افزود: از جمله برنامه‌هایی که در این راستا در نظر گرفته شده انعقاد قراردادهایی با کشورهای آلمان و اتریش است لذا در صدد تحولی اساسی هستیم تا کشور به دانشجویان این دانشگاه افتخار کند.
دکتر شفیعی ادامه داد: دانشگاه باید تقاضا محور بوده و به تربیت نیروهایی بپردازد که بازار به آنها نیازمند است و اگر دانشجویان این دانشگاه همت و اعتقاد لازم را نداشته باشند این دانشگاه به نتیجه نخواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: ایران کشوری درحال توسعه بوده و نیازمند نیروی کاردان است و دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای باید کاردانی خود را اثبات کنند که به دلیل نیاز گسترده در کشور ،ارزش کاردان فنی و حرفه ای  از لیسانس سایر دانشگاه‌ها کمتر نیست.
سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی در ادامه بیان کرد: مدرک، پروفسور شدن و دانشیار شدن مطلوب است اما نباید تصور کرد که یک دانشیار از یک خبره علمی کاربردی و آزمایشگاهی کمتر است، لذا دانشجویان باور کنند که باید مفید واقع شوند و اگر به این باور برسند با برنامه‌های پیش‌بینی شده این دانشگاه به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.
سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه باید صلاحیت حرفه‌ای را در کشور راه‌اندازی کنیم، گفت: اکنون در ایران ممکن است یک فوق‌ دیپلم دانشگاهی غیر دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی که صلاحیت حرفه‌ای ندارد با یک کاردان فرقی نکند لذا باید زمینه استفاده و جذب نیروی حرفه‌ای و کارآمد صورت گیرد.
وی در خاتمه تصریح کرد: باید باور خانواده‌ها و مسئولان را تغییر داده و اجازه ندهیم که این باور در جامعه حاکم باشد که افرادی که در هنرستان و سپس در دانشگاه فنی حرفه‌ای ورود یافته‌اند به لحاظ علمی کاستی دارند و باید فضای فرهنگی به گونه‌ای تنظیم شود تا همه در صف هنرستان‌ها قرار گیرند.