سرپرست دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان: فرایند تبدیل علم به ثروت از طریق تجاری سازی اتفاق می افتد

۲۲ دی ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۰ کد : ۱۲۱۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۴
دکتر مرتضی توکلی سرپرست دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان گفت: فرایند تبدیل علم به ثروت از طریق تجاری شدن اتفاق می افتد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر توکلی درخصوص اینکه برپایی هفته پژوهش و فن...
دکتر مرتضی توکلی سرپرست دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان گفت: فرایند تبدیل علم به ثروت از طریق تجاری سازی اتفاق می افتد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر توکلی درخصوص اینکه برپایی هفته پژوهش و فناوری چه تأثیری در تقویت ارتباط صنعت ودانشگاه و تبدیل علم به ثروت دارد اظهار داشت: هفته پژوهش و فناوری به نمادی تبدیل شده است که قطعاً تأثیر خوبی بر احیای پژوهش دارد ولیکن در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه اثرات ناچیزی دارد و فرایند تبدیل علم به ثروت از طریق تجاری شدن اتفاق می افتد.
وی با بیان اینکه نمونه های علمی در دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان وجود دارد تصریح کرد: نمونه های علمی در این دانشگاه کاملاً مشهود است و این مسئله برای دانشگاه های کوچک و واقع در شهرستان و نقاط محروم مثل بهبهان کمتر نمود دارد.
سرپرست دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان بیان داشت: اگر صنعت نقش بیشتری در هفته پژوهش و فناوری داشته باشد به طور حتم در بر پایی هرچه بهتر این هفته مؤثرتر است.
وی در خصوص راهکارهای گسترش و تقویت واقع گرایانه و علمی صنعت و دانشگاه افزود: تخصیص بخشی از منابع مالی صنایع به دانشگاه ها برای حل مسائل و مشکلات به صورت علمی مؤثر است.
دکتر توکلی نقش دولت به عنوان پشتیبانی کننده و نه مجری را در تقویت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان بسیار مهم دانست.
وی خاطر نشان کرد:  میزان هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی استان با مرکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری استان در حد معمولی وجود دارد ولیکن اعتباری تخصیص نمی یابد.
سرپرست دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان با اشاره به اینکه تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور نیاز به کار کارشناسی دارد گفت: این تخصیص باید نیاز محور و تقاضا محور باشد.
 وی در خاتمه تخصصی کردن امور، تقاضا محور و نیاز محور کردن پژوهش ها، شفاف سازی برنامه ها و قراردادها و عادلانه کردن تخصیص پروژه ها به دانشگاه های شهرستان ها را به عنوان راهکارهای علمی برای گسترش امر پژوهش جهت حل مشکلات کشور پیشنهاد کرد.