سخنرانی پژوهشگر آلمانی، پیرامون زیبایی شناسی دینی در پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س)

۲۵ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۲ کد : ۱۲۰۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۲
براساس دعوت پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) کریستین فونکه پژوهشگر آلمانی و دانشجوی دکترای مطالعات ادیان در دانشگاه هایدلبرگ آلمان، پیرامون زیبایی شناسی دینی در پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) سخنرانی ...
براساس دعوت پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) کریستین فونکه پژوهشگر آلمانی و دانشجوی دکترای مطالعات ادیان در دانشگاه هایدلبرگ آلمان، پیرامون زیبایی شناسی دینی در پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) سخنرانی کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پژوهش‌ها در باب زیبایی شناسی دینی بررسی می کنند که چگونه دین و ادیان بوسیله حواس پنج گانه قابلیت درک شدن و احساس شدن را دارند. به عنوان یک رشته پژوهشی نوین، زیبایی شناسی دینی به جنبه های گوناگون می پردازد: چگونه نمادها توسط کنش گران مذهبی شکل می گیرند؟ چگونه این نمادها درک و باز آفرینی می شوند و چگونه تغییر می‌یابند؟ تجربه کنش گران و رابطه آن ها با اشیاء و آیین های مذهبی رکن اصلی این پژوهش محسوب می‌شود.
علم زیبایی شناسی دینی اصل دین را به مثابه پدیده ای اجتماعی و بشری می‌بیند و اساس آن را با الهیات متفاوت می‌داند. محل ظهور زیبایی شناسی شعائر و آداب دینی است و از طریق اعمال شعائر دینی می‌توان به وجوه زیبایی‌شناسی دست یافت.
عمده مطالعات زیبایی شناسی دینی  به سال 1975 تا 1980 برمی‌گردد، بعد از دهه 70 میلادی عملا مطالعات و بحث‌های ادیان از الهیات جدا شده و در نتیجه بحث‌های زیبایی‌شناسی دینی رشد پیدا کرده است.
علم زیبایی شناسی دینی دانشجویان رشته های علوم اجتماعی، الهیات و هنر را قادر می سازد تا از آن برای مطالعات آینده خود بهره‌مند شوند.