سخنرانی پروفسور ون مونتاگو برنده جایزه جهانی غذا در دانشگاه گیلان

۱۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۵ کد : ۱۲۰۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۸۷
سخنرانی پروفسور ون مونتاگو دانشمند بیوتکنولوژی و بنیانگذار سیستم انتقال ژن به گیاهان در جهان با حضور جمع کثیری از محققان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، مسئولان دانشگاه گیلان، مدیران بخش کشاورزی استان گیلا...
سخنرانی پروفسور ون مونتاگو دانشمند بیوتکنولوژی و بنیانگذار سیستم انتقال ژن به گیاهان در جهان با حضور جمع کثیری از محققان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، مسئولان دانشگاه گیلان، مدیران بخش کشاورزی استان گیلان و دکتر بهزاد قریاضی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران (ABRII) در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم پروفسور ون مونتاگو به ایراد سخنرانی خود تحت عنوان "امنیت غذایی، سلامت انسان و محیط زیست با استفاده از مهندسی ژنتیک" پرداخت.
وی به تشریح مبانی مکانیزم انتقال ژن به گیاهان (که در حدود 20 مقاله چاپ شده توسط وی در مجله  Natureبه چاپ رسیده) پرداخت و سپس در خصوص اهمیت استفاده از این روش در رفع فقر و گرسنگی در جهان مطالبی را بیان کرد.
در ادامه پروفسور مونتاگو با اشاره به مطلبی در خصوص اثرات مطلوب زیست محیطی استفاده از این گیاهان متذکر شد که تاکنون گزارشی در زمینه اثرات سو استفاده از گیاهان تراریخته بر سلامت انسان و حیوان مشاهده نشده است.
در پایان پروفسور مونتاگو به سئوالات شرکت کنندگان در این خصوص پاسخ داد.
 در حال حاضر سطح زیر کشت محصولات تراریخته که مبانی تولید آن توسط این دانشمند بلژیکی شناسایی و معرفی شده به بیش از180 میلیون هکتار در جهان می رسد.
گفتنی است پروفسور مونتاگو به دلیل تاثیر نتایج فعالیت های علمی شان برکاهش گرسنگی در جهان به دریافت جایزه جهانی غذا در سال 2013 نائل شد.
وی همچنین در نشستی که با اعضای کمیته فناوری زیستی دانشگاه گیلان داشت توصیه های لازم را در زمینه توسعه همکاری های بین المللی در حوزه بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک بر مبنای نیازهای منطقه ای گیلان ارائه کرد.