سخنرانی استاد ایرانی پژوهشگاه سرن سوئیس در نخستین سمپوزیوم رباتیک و مکاترونیک دانشگاه زنجان

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۸ کد : ۱۲۰۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۲۲
نخستین سمپوزیوم رباتیک و مکاترونیک در محل همایش های بین المللی غدیر دانشگاه  زنجان با رقابت 25 پروژه در حوزه رباتیک و مکاترونیک برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دراین سمپوزیوم دک...
سخنرانی استاد ایرانی پژوهشگاه سرن سوئیس در نخستین سمپوزیوم رباتیک و مکاترونیک دانشگاه زنجان
 نخستین سمپوزیوم رباتیک و مکاترونیک در محل همایش های بین المللی غدیر دانشگاه  زنجان با رقابت 25 پروژه در حوزه رباتیک و مکاترونیک برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دراین سمپوزیوم دکتر محسن افشارچی عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان در خصوص ماموریت همکارانه در تیم پهبادها، مهندس فرهود آهنی در خصوص جذابیت های رباتیک و محمود جزتوسلی در رابطه با فیزیک هسته ای و یافته های علمی در این زمینه سخنرانی کردند.
در این سمپوزیوم 15 داور از استادان هیئت‌علمی گروه‌های برق، کامپیوتر، مکانیک و فیزیک دانشگاه زنجان به داوری نهایی پروژه پرداختند که در نهایت چهار طرح از سوی داوران به عنوان پروژه برگزیده معرفی شد.
 همچنین یک طرح نیز به عنوان برگزیده در بخش بازدیدکنندگان نمایشگاه انتخاب و معرفی ‌شد.
گفتنی است مهمان ویژه این مراسم دکتر محمود جزتوسلی، محقق ایرانی در سازمان پژوهش‌های هسته‌ای اروپا (سرن) است که با موضوع «آشکارسازها و سنسورها» در روز پایانی سمپوزیوم سخنرانی کرد.
محمود جزتوسلی در این مراسم گفت: دانشمندان برای یافتن ریزترین جز هستی، بزرگ ترین میکروسکوپ جهان را در پژوهشگاه سرن سوئیس ساخته اند.
وی با بیان اینکه پژوهش های کلانی در این پژوهشگاه انجام می شود، یادآورشد: تامین اعتبار چنین پژوهشگاه و پژوهش هایی به حتم از عهده و توان یک کشور خارج است و از همین رو هم اکنون نزدیک 35 کشور در تامین مالی انجام چنین پژوهش هایی همکاری دارند.
جزتوسلی پژوهشگاه سرن را نمونه اتحاد کشورهای جهان در سایه علم خواند و اظهار کرد: در این پژوهشگاه هیچ بحث و صحبتی از جنگ نیست و فقط در خصوص مباحث علمی و پژوهشی فعالیت می شود.
این دانشمند ایرانی پژوهشگاه سرن سوئیس گفت: این پژوهشگاه بزرگ ترین مرکز تحقیقات فیزیک ذره ای یا هسته ای جهان به شمار می آید و یافته های شگفت انگیزی در نتیجه پژوهش های آن کسب می شود.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 35 کشور عضو دائم این پژوهشگاه هستند و از آزمایش ها و پژوهش های آن حمایت می کنند.
جزتوسلی از ارتباط بیش از 10 هزار پژوهشگر و دانشمند با این مرکز خبر داد و مهم ترین هدف پژوهش های انجام شده در آن را شناخت مواد تشکیل دهنده هستی و نحوه شکل گیری جهان برشمرد.
وی به عملکرد شتاب دهنده های درونی بزرگ این مرکز اشاره کرد و افزود: در نتیجه مطالعات و یافته های دانشمندان با استفاده از این ماشین که 27 کیلومتر محیط دارد، راهکارهای قابل توجهی برای درمان بیماری ها، نحوه آزاد شدن انرژی اتم ها، قرار دادن اتم ها در سرعتی معادل سرعت نور و دستیابی به مدل کوچکی از شکل گیری جهان در نتیجه انفجار یک ماده به دست آمده است.