سخنرانی رئیس فرهنگستان علوم کشور پاکستان دردانشگاه شیراز

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۶ کد : ۱۲۰۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۹
پروفسور زبتاخان شینواری رئیس فرهنگستان علوم کشور پاکستان و برنده چهارمین دوره جایزه بین المللی یونسکو با عنوان اخلاق در علم ابن سینا دردانشگاه شیراز حضور یافت و به سخنرانی پرداخت. به گزارش روابط ...
پروفسور زبتاخان شینواری  رئیس فرهنگستان علوم کشور پاکستان و برنده چهارمین دوره جایزه بین المللی یونسکو با عنوان اخلاق در علم ابن سینا دردانشگاه شیراز حضور یافت و به سخنرانی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این دانشمند برجسته پاکستانی در حوزه اخلاق در علم و آموزش به در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه شیراز ، مطالبی را درباره "اهمیت اخلاق و توجه به ارزش های اخلاقی در پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی" بیان کرد.
رئیس دپارتمان بیوتکنولوژِی دانشگاه اسلام آباد گفت: وظیفه اصلی دانشمندان برآورده کردن نیازهای بشریت است و علوم مختلف باید تاثیر خود را در زندگی افراد نشان دهند.
این متخصص حوزه گیاه شناسی و کشاورزی با اشاره به وقوع انقلاب های علمی گفت: علم دارای یک وجه زیبا و مثبت و یک وجه منفی و ناپسند می باشد و اگر گسترش علمی بدون توجه به ارزش های اخلاقی صورت گیرد به نابودی جهان می انجامد.
پروفسور زبتاخان شینواری گفت: اخلاق موضوعی است که در تمامی رشته ها باید به آن پرداخته شود و واحدهای درسی برای این موضوع مهم و اساسی، طراحی گردد.
رئیس فرهنگستان علوم کشور پاکستان با اشاره به حمله اتمی آمریکا به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی کشور ژاپن، تصریح کرد: این از نمونه های پیشرفت علمی بدون توجه به اخلاق است.
وی از حمله بیولوژیکی رژیم غاصب صهیونیستی به مردم غزه به عنوان دیگر نمونه استفاده ناصحیح از پیشرفت های علمی یاد کرد.
این دانشمند برجسته پاکستانی در حوزه اخلاق در علم و آموزش با اشاره به جایگاه ویژه شیراز درحوزه تمدن اظهارامیدواری کرد: دانشگاه شیراز با بهره گیری از استادان توانمند خویش بتواند نقش موثرتری را در پیشبرد گفتمان اخلاق علمی ایفا کند.
گفتنی است درادامه این نشست علمی، استادان حاضر درجلسه سوالات خود را مطرح کردند و پروفسور شینواری به آنها پاسخ داد .