سخنان معاون حقوقی و اموربین الملل وزارت امور خارجه درهمایش دومین سال بین المللی شدن دانشگاه خوارزمی

۱۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۲ کد : ۱۱۹۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۲
سیدعباس عراقچی معاون حقوقی و اموربین الملل وزارت خارجه درهمایش دومین سال بین المللی شدن دانشگاه خوارزمی گفت: مولفه های قدرتی که باعث موفقیت مذاکرات هسته ای شد متعدد است که می توان به چهار مولفه اصلی آ...
سیدعباس عراقچی معاون حقوقی و اموربین الملل وزارت خارجه درهمایش دومین سال بین المللی شدن دانشگاه خوارزمی گفت: مولفه های قدرتی که باعث موفقیت مذاکرات هسته ای شد متعدد است که می توان به چهار مولفه اصلی آن اشاره کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، عراقچی اولین مولفه را توانمندی های نظامی و دفاعی کشور عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به چنان توانمندی دفاعی ای رسید که کسی جرات حمله به کشور را نداشت.
وی افزود: توانمندی های دفاعی ما به ویژه موشک های دفاعی ما در حقیقت بزرگ ترین توانمندی دفاعی مولفه قدرت ما بود که دشمنان را از حمله نظامی ناامید کرد.
عراقچی درادامه گفت: توانمندی مردم ایران برای مقاومت در برابر فشارهای اقتصادی و تحریم های اقتصادی دومین مولفه قدرت کشور بود که دشمنان ما را ناامید کرد که به وسیله تحریم ها بتوانند بر ایران فشار بیاورند.
وی خاطرنشان کرد: تحریم هزینه های سنگینی داشت ولی این فشارها نتوانست به مرحله ای برسد که ملت ایران را وادار به زانو زدن کند و
تحریم کنندگان به این نتیجه رسیدند که هرچقدر این موضوع را ادامه دهند مردم دست ها را بالا نمی برند.
وی مولفه سوم قدرت را توانمندی های علمی و فناوری درعرصه هسته ای عنوان کرد و افزود: همانطور که اخیرا رهبری فرمودند اینها وقتی پشت میز مذاکره آمدند و امتیاز دادند که دیدند درعرصه عمل، یک سانتریفیوژ تبدیل به 19 هزارتا شده است و غنی سازی 3.5 درصد به 20 درصد رسیده است و تکنولوژی چرخه سوخت در ایران کامل شده است به طوری که دانشمندان ایرانی توانمندی استخراج اورانیوم طبیعی و طی مراحل غنی سازی و تبدیل به آن به میله سوخت را دارند.
معاون حقوقی و اموربین الملل وزارت امور خارجه گفت: این توانمندی علمی بود که باعث شد دستاوردهای مذاکرات به ثمر بنشیند.
رئیس ستاد پیگیری برجام توانمندی دیپلماتیک را چهارمین مولفه قدرت عنوان کرد و گفت: قدرت دیپلماسی کشور می تواند سایر مولفه های قدرت را درعرصه بین الملل نقد کرده و تبدیل به منافع ملی کند و اگر دیپلماسی مقتدر و ماهری وجود نداشته باشد شما نمی توانید سایر مولفه های قدرت را به منافع ملی تبدیل کنید.
وی یادآورشد: ما این توانایی ها را درکشور داشتیم و توانستیم توانمندی ها را تبدیل به دستاورد کنیم که نشان دهنده اقتدار دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران است که توانست مذاکرات را به سرانجام برساند.
معاون حقوقی و اموربین الملل وزارت خارجه یکی دیگر از توانمندی های هرکشوری را توانمندی بین المللی شدن عنوان کرد و گفت: اگر دانشگاه ها هرچقدر در عرصه علم پیشرفت کنند ولی نتوانند آن را بین المللی کنند و با سایر دانشگاه ها تعامل سازنده برقرار کنند چنین توانمندی هایی ابتر می ماند.
عراقچی ادامه داد: ما در توانمندی های علمی همچون نانو و سلول های بنیادین پیشرفت کردیم اما اگر این توانمندی ها نتواند در قالب بین المللی قرار بگیرند دانشگاه ها نمی توانند از مرحله ای فراتر روند.
عراقچی با بیان اینکه برجام موانع همکاری های بین المللی علمی را برداشته است، گفت: موانعی که در قالب برنامه های شورای امنیت به کشورها تاکید می کرد درخصوص دانشجویان ایرانی هوشیاری داشته باشند، رفع شده است.
معاون حقوقی و اموربین الملل وزارت خارجه خاطرنشان کرد: دانشجویان زیادی از این طریق به درهای بسته خوردند، در حالی که خیلی از اینها به بحث هسته ای مرتبط نبودند.
عراقچی تصریح کرد: این بندها به طور کامل لغو شده و قطعنامه جدید هیچ اشاره ای به ممانعت از حضور دانشجویان ایرانی ندارد.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه یادآورشد: یکی از مواردی که نمایندگان 1+5 تا آخر مقاومت می کردند، تحریم دانشجویی بود و آنها تا آخرین لحظه این مسئله را درقطعنامه نگه داشته بودند و می گفتند تحریم دانشجویی هم باید 8 تا 10 سال دیگر برداشته شود.
عراقچی تصریح کرد: برجام و قطعنامه جدید هیچ مانعی در راه همکاری های علمی ما ایجاد نکرده است، با این حال، این به آن معنی نیست که همکاری بین المللی شروع می شود ؛ ما باید کارها را شروع کنیم.
وی با بیان اینکه مذاکرات مفصلی باید انجام شود تا این مذاکرات در نهایت به قرارداد بیانجامد، افزود: در عرصه همکاری های علمی باید رفت و آمد داشت. دیپلماسی احتیاج به صبر و تلاش بسیار زیاد دارد و آنقدر باید به در بسته خورد تا بالاخره درها باز شوند و وقتی یکی از درها باز شود، درهای دیگر هم باز می شوند.
عراقچی یادآور شد: باید به مراکز مختلف رفت و آمد داشت تا بالاخره اعتماد متقابل شکل بگیرد و روابط و تعاملات ایجاد شود و امیدواریم در فضای پس از برجام و اطمینانی که به تدریج ایجاد می شود و با توجه به توانمندی های علمی شاهد گسترش همکاری های بین المللی علمی باشیم.دراین زمینه دانشگاه ها باید نقش اصلی را ایفا کنند زیرا راه ها باز شده اند و آنها باید بقیه راه را خود طی کنند.
عراقچی درپایان آمادگی وزارتخانه متبوع خود را برای کمک به مراکز علمی و تامین نیازهای این مراکز اعلام کرد و گفت: انتقال تکنولوژی ازجمله بحث های جدی است که هم دربحث اقتصاد مقاومتی مهم است و هم به عنوان ماموریت سفارتخانه های جمهوری اسلامی تعریف شده ومسئولیت این امر با معاونت حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه است و اداره ای تحت عنوان همکاری های علمی بین المللی وظیفه کمک به جامعه علمی برای همکاری های بین المللی را دارد.