سامانه جاذبه های نقطه ای برای تولید برق از امواج دریای مازندران مناسب است

۲۰ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۴ کد : ۱۱۹۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷۳
دکتر روزبه شفقت عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در مراسم هشتمین روز گرامیداشت ایام ا... دهه فجر در مسجدالرسول (ص)  این دانشگاه در خصوص تولید برق ازامواج دریا؛ به ...
دکتر روزبه شفقت عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در مراسم هشتمین روز گرامیداشت ایام ا... دهه فجر در مسجدالرسول (ص)  این دانشگاه در خصوص تولید برق ازامواج دریا؛ به ارائه توضیحاتی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر شفقت گفت: جایگاه انرژی در دنیای امروز بسیار مهم و قابل توجه است و در در عصر حاضر انرژی های قابل دسترسی، کم هزینه، تجدید پذیر و با آلودگی کم حائز اهمیت بوده و به آن توجه بیشتری می شود.
وی افزود: انرژی قابل استحصال از امواج دریا در زیرگروه انرژی های تجدید پذیر قرار دارد و ما با توجه به این که دانشگاه ساحلی هستیم و دریای مازندران قابلیت های بالایی از قبیل وسعت بیشتر از دریای عمان و خلیج فارس دارد و حتی عمق بیش از 1000 متر را دارا می باشد به فعالیت در این زمینه پرداختیم.
مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: برای تولید برق از امواج دریا 4 سامانه وجود دارد که عبارت اند از سامانه ستون های نوسانی، تضعیف کننده، سرریز و جاذب نقطه ای.
دکتر شفقت گفت: بر اساس مطالعات امکان سنجی ای که در طول 7 سال انجام شد سامانه جاذبه های نقطه ای را برای تولید برق از امواج دریای مازندران مناسب دیدیم و یک پروژه آزمایشگاهی را تعریف کردیم استخر مطالعاتی و مبدل انرژی ساخته شد و با نتایج رضایت بخشی به پایان رسید.