سامانه پیشینه پژوهش در ایرانداک آغاز به کار کرد

۲۰ آبان ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۲ کد : ۱۱۹۷۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۸
برای هدفمند‌سازی و افزایش کارایی و اثربخشی پژوهش‌ها، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) سامانة پیشینة پژوهش را با پشتوانة متن کامل و در حال افزایش 300 هزار عنوان از پایان‌نامه‌ها و رساله...
برای هدفمند‌سازی و افزایش کارایی و اثربخشی پژوهش‌ها، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) سامانة پیشینة پژوهش را با پشتوانة متن کامل و در حال افزایش 300 هزار عنوان از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها راه‌اندازی کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،  سامانه پیشینه پژوهش با هدف آگاهی جامعه علمی از پیشینه پایان‌نامه‌ها و رسانه‌ها و بررسی یکتا بودن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در ایرانداک به بهره‌برداری رسید.
از آنجا که پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات (ایرانداک) متولی ثبت، سازماندهی و اشاعۀ اطلاعات علم و فناوری کشور استو از دیرباز مرکز اصلی دریافت نسخه‌ای از پایان‌نامه‌ها و ارائة خدمات اطلاعاتی از پایان‌نامه‌ها به جامعه علمی کشور بوده، با راه‌اندازی این سامانه گام مهمی را در جهت جلوگیری از انجام پژوهش تکراری توسط دانشجویان، پژوهشگران و دانشگاهیان برداشته است.
در این سامانه، با دریافت عنوان و کلید‌واژه‌های پژوهش از کاربر، با جست‌وجوی کارشناسان آموزش‌دیده در پایگاه اطلاعات گنج، اطلاعات پایان‌نامه‌ها و رساله‌های انجام شده به آگاهی کاربر می‌رسد.
کاربران می‌توانند با مراجعه به پایگاه پیشینه به آدرس pishineh.irandoc.ac.ir درخواست خود را ثبت کرده و نتیجة بررسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای کاربر و نیز همة کسانی که کاربر بخواهد، فرستاده می‌شود.
گفتنی است، تا پیش از رونمایی سامانه، دانشگاه‌های کشور، جهت بررسی وجود یا عدم وجود پیشینه موضوعات پیشنهادیه(پروپوزال) پایان‌نامه و یا رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی به منظور جلوگیری از دوباره‌کاری‌ و تکرار موضوعات‌ و عنوان‌های مشابه، با پژوهشگاه مکاتبه می‌کردند و پژوهشگاه‌ پس از بررسی منابع موجود، نتیجه را به دانشگاه مربوطه اعلام می‌کرد و پس از آن دانشگاه با توجه به سیاست‌های خود درباره تصویب پروپوزال تصمیم نهایی را گرفته و به دانشجو اعلام می‌کرد.