سازه سریع النصب فلزی از نوع سیستم قاب ساختمانی توسط استاد دانشگاه تفرش ساخته شد

۳۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۳ کد : ۱۱۹۶۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۴
سازه سریع النصب فلزی از نوع سیستم قاب ساختمانی ساده با مهار بندهای هم محور فولادی برای نخستین بار در کشور توسط یکی از استادان دانشگاه تفرش طراحی و ساخته شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ...
سازه سریع النصب فلزی از نوع سیستم قاب ساختمانی  ساده با مهار بندهای هم محور فولادی برای نخستین بار در کشور توسط یکی از استادان دانشگاه تفرش طراحی و ساخته شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد قاسم سحاب عضو هیئت علمی و سازنده این سازه گفت: افزایش سرعت اجرای اسکلت ویژگی منحصر به فرد این سازه است به طوری که با استفاده از این سیستم سرعت اجرای اسکلت ساختمان به کمتر از یک دهم مدت معمول کاهش می یابد.
وی افزود:  در یک نمونه عملی از این سازه که در جنوب تهران احداث شد  ظرف  مدت یک هفته اسکلت  یک ساختمان سه طبقه به وسعت 450 متر مربع اجرا شد.
دکتر سحاب خاطر نشان کرد: استفاده از این سازه در مواقع بحران و بروز حوادث غیر مترقبه که تامین مسکن و سر پناه برای افراد آسیب دیده را الزام می کند بسیار کاربرد دارد.
وی تصریح کرد:کاهش مدت اجرا در سایر شرایط معمول و در پی آن کاهش هزینه ها از دیگر ویژگی های این سازه سریع النصب فلزی است.
سازنده این سازه با بیان اینکه  نمونه خارجی این طرح طبق تحقیقات انجام شده تنها  مورد ادعایی کشور چین و هند می باشد اظهار داشت: ایده و شکل اسکلت به کار رفته در این سازه بسیار متفاوت با روش ابداع شده توسط محققان چینی و هندی است و در سرعت نصب اسکلت طرح آنها با اختراع ثبت شده در ایران رقابت می کند.

 

( ۱ )