ساخت مالچ‌های غیرنفتی پلیمری برای دفع ریزگردها توسط محققان دانشگاه شیراز

۱۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۸ کد : ۱۱۹۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۸
محققان دانشگاه شیراز برای مقابله با ریزگردها و تثبیت تپه‌های ماسه‌ای موفق به طراحی و ساخت مالچ غیرنفتی پلیمری شدند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، سمیه محمدی عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه شیر...
محققان دانشگاه شیراز برای مقابله با ریزگردها و تثبیت تپه‌های ماسه‌ای موفق به طراحی و ساخت مالچ غیرنفتی پلیمری شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، سمیه محمدی عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه شیراز گفت: مالچ غیرنفتی برای نخستین بار با استفاده از مواد اولیه کشور و با توجه به شرایط طبیعی تولید شده است.
وی گفت: این مالچ پلیمری مایعی شیری رنگ بدون ذرات جامد است که برخلاف مالچ‌های نفتی نیاز به گرم کردن ندارد.
وی افزود: افزایش خصوصیات مقاومتی خاک، بهبود مشخصات پلاستیسیته(خمیری) خاک، ازدیاد دوام و پایداری خاک در تمام شرایط محیطی، کاهش ضخامت لایه‌های روسازی با افزایش ظرفیت باربری خاک، خاصیت زیست تخریب پذیری و تبدیل به کود شیمیایی، از مزایای این طرح است.
محمدی تصریح کرد: زمانی که این نوع پلیمر روی شن‌ها پاشیده می‌شود، باعث چسبندگی و سنگین‌تر شدن ذرات شن شده و هیچ طوفان یا باد شدیدی هم نمی‌تواند این ذرات را جا به جا کند.
محمدی گفت: این مالچ را می‌توان با آب مخلوط کرد و با استفاده از دستگاه‌های سمپاش این محلول را روی زمین‌های شنی و ماسه‌ای پاشید. این مالچ قادر است سرعت های 5 تا 90 کیلومتر بر ساعت را تحمل کند. میزان فرسایش اندازه گیری شده آن نیز صفر محاسبه شده است.
وی افزود: این پلیمر غیر نفتی می‌تواند 2تا 3 سال سطح خاک را تثبیت کند و پس از اتمام عمر مفیدش تجزیه و در خاک تبدیل به کود شیمیایی شود.