ساخت ماسک پنج لایه نانوالیاف توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان

۲۴ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۰ کد : ۱۱۹۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۲۹
محققان کشورمان موفق به ساخت ماسک پنج لایه نانو الیافی شدند که قابلیت به دام انداختن ذرات ریزگردها تا 0.3 میکرون (در حد ذرات اغلب آلاینده‌های هوا، باکتری‌ها و دود سیگار) را داراست.به گزارش روابط عم...
محققان کشورمان موفق به ساخت ماسک پنج لایه نانو الیافی شدند که قابلیت به دام انداختن ذرات ریزگردها تا 0.3 میکرون (در حد ذرات اغلب آلاینده‌های هوا، باکتری‌ها و دود سیگار) را داراست.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بیشترین ذرات گرد و غبار اندازه‌ای بین 1 تا 3 میکرومتر دارند که به راحتی از ماسک‌های معمولی عبور می‌کنند اما به خوبی توسط ماسک‌های نانو الیاف گرفته می‌شوند.
از جمله مزایای ماسک‌های نانو الیاف، پیشگیری از عفونتهای ریوی و اختلالات تنفسی، قابل استفاده در محیط‌های کار صنعتی، بیمارستانی، شهرهای صنعتی و دامداری‌ها، قابلیت به دام انداختن ذرات ریزگردها تا 0.3 میکرون، وزن کم و سهولت استفاده مداوم در طول ساعات کار روزانه عنوان شده است.
نسیم شهبازی، کارشناس ارشد مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان ومجری طرح ماسک پنج لایه نانو الیاف درابتدا در خصوص فناوری ساخت ماسک‌های نانوالیاف گفت:‌ پوشش نانوالیاف بر روی لایه‌های داخلی ماسک باعث حفاظت و طول عمر بیشتر لایه می‌شود و نانو الیاف به دلیل ظرافت بالایی که نسبت به الیاف معمولی دارد سطح موثر بیشتری را ایجاد کرده و ذراتی تا سایز 0.3 میکرومتر را جذب می‌کند.
وی افزود: ورود ذرات معلق به بدن انسان تقریبا تنها از راه مجاری تنفسی است که اثرات این ذرات کار قسمت تنفسی بدن را مختل خواهد کرد. در این راستا عفونت‌های ریوی و اختلالات تنفسی از جمله تبعات ریزگردها هستند. از این رو وجود ماسک‌های محافظی که تا حد ممکن این ذرات میکرونی را در خود محصور کند و اجازه ورود آنها به دستگاه تنفسی ندهد، ضروری به نظر می‌رسد.
مجری طرح ماسک پنج لایه نانو الیاف با بیان اینکه در این محصول از تکنولوژی نانوالیاف درساخت ماسک استفاده شده است که تا حد زیادی ذرات میکرونی را درخود حفظ کرده و مانع از ورودشان به دستگاه تنفسی می‌شود،‌ اظهارکرد: این محصول از لحاظ جذب ریزگردها و همچنین عدم نفوذ باکتری مورد آزمون قرار گرفته و با توجه به سایر تخلخل وب نانو الیاف که بین 100 تا 200 نانومتر است ریزگردها و باکتری‌های موجود در هوا قادر به عبور از وب نمی‌باشد.
 

( ۴ )