ساخت روبات ویدئو متری ویژه بازرسی شبکه فاضلاب در پارک علم و فناوری مازندران

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۷ کد : ۱۱۹۰۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۰
دکتر علی معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران از ساخت روبات ویدئومتری در این پارک خبر داد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر معتمدزادگان بااعلام این خبر گفت: ربات ویدئو متری جهت بازرسی شبکه ...
دکتر علی معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران از ساخت روبات ویدئومتری در این پارک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر معتمدزادگان بااعلام این خبر گفت: ربات ویدئو متری جهت بازرسی شبکه فاضلاب با قابلیت نمایش تصویری دادها، رسم نمودارها، ثبت اطلاعات و گزارش دهی توسط یک شرکت دانش بنیان  در پارک علم و فناوری مازندران تولید شد.
وی با بیان اینکه این محصول توسط محققان شرکت دانش‌بنیان با کمترین هزینه طراحی و ساخته شده است، اظهار کرد: نمونه‌های خارجی این محصول دارای هزینه‎های تعمیرات و نگهداری بسیار بالایی هستند و در صورت خرابی باید از متخصصان خارجی استفاده شود اما محققان این شرکت دانش‌بنیان با تولید چنین محصول کاربردی، نیاز کشور در ساخت این نوع از روبات‎های ویدئومتری را رفع کردند.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه طراحی و ساخت این مدل روبات برای نخستین‌بار در کشور اتفاق افتاده است، افزود: این روبات توانایی ورود به شبکه‌های فاضلاب از 160 تا 1200 میلی‌متر را دارد و به‌طور معمول، روبات‌های خارجی موجود در بازار نمی‌توانند وارد شبکه‌های فاضلاب با این ابعاد شوند که انشعاب جانبی به آن متصل باشد.
دکتر معتمدزادگان ادامه داد: روبات ویدئومتری با توجه به کوچک و قدرتمند بودن می‌تواند به‎راحتی وارد این نوع از شبکه‌ها شود.
در ادامه مرتضی مرادی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فناوری هوشمند «آروین» گفت: ساخت و تولید بخش‌های مختلف روبات ویدئومتری توسط این شرکت، سه سال به‌طول انجامید.
وی بیان کرد: این روبات با قابلیت جداسازی کابل از روبات برای سهولت و ایجاد مرکز ثقل پایین در روبات با هدف جلوگیری از انحراف بوده و دارای موتورهای پُرقدرت به منظور حرکت در گل و لای، تولید شده است.
مرادی درباره قیمت این دستگاه نسبت به مشابه خارجی گفت: نمونه خارجی این مدل از ویدئومترها بیش از 100 میلیون تومان قیمت دارد که در آلمان، کانادا و آمریکا تولید می‎شود، اما قیمت تمام‎شده آن که توسط شرکت آروین طراحی و ساخته شده، 25 میلیون تومان است.

( ۱ )