ساخت دوربین‌های امنیتی با تشخیص چهره از فاصله دور در پارک علم و فناوری سمنان

۲۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۷ کد : ۱۱۸۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۶
پژوهشگران مرکز رشد پارک علم و فناوری سمنان دوربین‌های امنیتی را طراحی کردند که از فاصله یک کیلومتری قادر به تشخیص چهره است و به تازگی در نیروگاه بخار آبی قزوین کاربردی شده است.به گزارش روابط عمومی...
پژوهشگران مرکز رشد پارک علم و فناوری سمنان دوربین‌های امنیتی را طراحی کردند که از فاصله یک کیلومتری قادر به تشخیص چهره است و به تازگی در نیروگاه بخار آبی قزوین کاربردی شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، محمد خداوردی از اعضای تیم طراحی این دوربین‌های امنیتی با اشاره به جزئیات این ابزار امنیتی گفت: این دوربین قادر به پوشش 360 درجه‌ای محیط پیرامونی خود است.
وی با تاکید بر اینکه تصویربرداری از سوژه‌ها توسط این دوربین بلادرنگ است،‌ اظهار داشت: این ویژگی‌ها سبب شده است که به دلیل عدم نیاز به دوربین‌های متعدد در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شود.
خداوردی،‌ با تاکید بر اینکه دوربین طراحی شده دارای بخش‌های الکترونیکی و نرم افزار است،‌خاطر نشان کرد: نرم افزار طراحی شده برای این دوربین قادر است تشخیص دهد که جسم متحرک جلوی دوربین انسان است یا حیوان.
عضو تیم طراحی دوربین امنیتی با تاکید بر این که لنز این دوربین قابلیت دید تا 20 کیلومتری را برای کاربر ایجاد می‌کند، ادامه داد: وضوح تصویر این دوربین 36X ایکس است و این قابلیت موجب شده است که از فاصله یک کیلومتری چهره فرد را تشخیص دهد.
وی با بیان این که داده‌های این دوربین از طرق مختلف چون کابل کواکسیال و فیبر نوری قابل انتقال است،‌ یادآور شد: بر خلاف سایر دوربین‌ها چون پانا سونیک، نرم افزار طراحی شده برای این دوربین قابل استفاده برای سایر دوربین‌ها است.
وی به کاربردهای دیگر این دوربین امنیتی اشاره و اضافه کرد: این دوربین قابل استفاده در مرزهای آبی و خاکی و نقاط حساس و استراتژیک بوده و اخیرا این دوربین بر روی نیروگاه بخار آبی قزوین راه انداری شده که داده‌های آن بر بستر فیبر نوری انتقال داده می‌شود.