ساخت دستگاه موقعیت‌یاب جغرافیایی با استفاده از ردیاب ستاره‌ای در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۶ کد : ۱۱۸۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۹
<div dir="None">محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاه موقعیت‌یاب جغرافیایی با استفاده از ردیاب ستاره‌ای شدند.</div> <div dir="None"><span id="ms-rterangepaste-start"></span><div>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، میثم ایزدمهر پژوهشگر ایرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: هم</div></div> ...
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاه موقعیت‌یاب جغرافیایی با استفاده از ردیاب ستاره‌ای شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، میثم ایزدمهر پژوهشگر ایرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: هم اکنون تعیین موقعیت جغرافیایی مناطق شهری از روی خیابان‌ها آسان است اما تعیین موقعیت جغرافیایی مناطق غیرشهری، بیابانی و دریایی سخت است زیرا در برخی موارد تمام مناظر هر طرف یکسان است.
وی با اشاره به ضرورت وجود ابزاری دقیق برای تعیین موقعیت جغرافیایی، افزود: درحال حاضر روش‌های مختلفی مانند سیستم موقعیت یاب GPS برای تعیین موقعیت جغرافیایی وجود دارد.
ایزدمهر گفت: دستگاه موقعیت یاب از طریق ردیاب ستاره‌ها می‌تواند جایگزین سیستم موقعیت‌یاب جهانی GPS باشد، این دستگاه از یک دوربین برای عکس برداری، مدار شیب سنج دیجیتالی و کامپیوتر تشکیل شده است.
پژوهشگرایرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دستگاه با استفاده از یک دوربین معمولی از ستاره‌های آسمان عکس برداری می‌کند، عکس گرفته شده توسط کامپیوتر پردازش می‌شود، سپس ستاره شناسایی شده توسط مدار الکترونیکی که متصل به دوربین است، ردیابی و در نهایت طول و عرض جغرافیایی و جهت شمال و جنوب مکان تعیین می‌شود.
وی افزود: هم اکنون بسیاری از کشورها برای تعیین موقعیت جغرافیایی از سیستم GPS استفاده می‌کنند ولی در این روش گاهی ممکن است داده‌های GPS در شرایط نظامی اختلال ایجاد کنند بنابراین ساخت دستگاهی که از طریق ردیاب ستاره‌ای موقعیت شناسی کند، درصنایع نظامی و دفاعی اهمیت بسیاری دارد.
این پژوهشگر ایرانی گفت: این سیستم قادر به عکس‌برداری در هر شرایطی مانند میزان نور بالا و آلودگی هواست.

( ۱ )