ساخت دستگاه خود دریافت پسماند خشک توسط فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

۲۷ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۲:۱۵ کد : ۱۱۸۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۶۷۴
<span id="ms-rterangepaste-start"></span> <div style="text-align: justify; line-height: 150%; margin: 0cm 0cm 10pt; unicode-bidi: embed; direction: rtl"><span lang="FA" style="line-height: 150%; font-family: "tahoma", "sans-serif"; font-size: 18pt">دستگاه خود دریافت پسماند خشک که توسط شرکت کویر خودرو سپاهان، مستقر درشهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ساخته شده است، توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان و معاونت خدمات شهری شهرداری منطقه 8 اصفهان در</span></div> ...
دستگاه خود دریافت پسماند خشک که توسط شرکت کویر خودرو سپاهان، مستقر درشهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ساخته شده است، توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان و معاونت خدمات شهری شهرداری منطقه 8 اصفهان در ترمینال کاوه نصب و رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس حمید مهدوی رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی استان اصفهان با بیان اینکه این دستگاه با هدف ترویج تفکیک زباله از مبدا و بازیافت تمیز و مکانیزه ساخته شده است، گفت: این دستگاه می­تواند درکلیه ایستگاه­های ثابت بازیافت، رستوران­ها، فروشگاه­های بزرگ و حتی درمجاورت باجه­های فروش بلیط اتوبوس نصب شود.
وی افزود: شناسایی بطری­های پت و فلزی و تفکیک این دو، شناسایی بطری­های پر و سنگین، گرفتن و پس دادن بطری­های فلزی و پلاستیکی از یک دریچه، سیستم صوتی هوشمند ارتباط با کاربر و سیستم ارایه رسید کاغذی به کاربر از جمله کارایی های این دستگاه است.
مهندس مهدوی درادامه گفت: این دستگاه توانایی دریافت و جمع­آوری 2500 قوطی فلزی و 500 بطری پرس شده را در هر مرحله و بیست هزار بطری در شبانه روز را دارد.
وی با بیان اینکه هدف اصلی این دستگاه کمک و تسریع در امر تفکیک و جداسازی پسماندهای خشک توسط شهروندان از مبدا است، افزود: زباله­های خشک شامل پلاستیک­ها، فلزات، کاغذ، شیشه و انواع بسته­بندی­ها است که فاسد شدنی نیستند و می­توان با بازیافت آن­ها محصولات مصرفی جدید تولید کرد.
رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی استان اصفهان گفت: در صورت عدم بازیافت مواد ارزشمند، استخراج فرآیند تصفیه نمودن و حمل و نقل منابع طبیعی مواد پتروشیمی خام و منابع معدنی افزایش یافته و منجر به ویرانی جنگل­ها و تالاب و رودخانه­ها می­شود.
به گفته مهندس مهدوی کاهش حمل و نقل جهت جمع آوری پسماند که موجب کاهش مصرف سوخت می­شود، کاهش حجم زباله، ایجاد فرهنگ شهروندی جهت تفکیک از مبدا پسماند و ایجاد فرهنگ بازیافت، کاهش نیروی انسانی در جمع آوری زباله­های شهری، در اختیار داشتن پسماند تمیز و غیر آلوده با جلوگیری از ورود آن به زباله و جلوگیری از ورود شیرابه به زباله های شهری از جمله مزیت­های استفاده از دستگاه خود دریافت پسماند خشک است.
گفتنی است این دستگاه از جمله محصولات شرکت­های دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است که به عنوان دانش فنی تجاری سازی شده تلقی می­شود.
 

( ۴ )